Památkáři připravili výstavu o dělnických koloniích

Vložil
ČTK
18.04.2013 16:25
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Na zámku v ústecké čtvrti Krásné Březno dnes začala výstava Zaměstnanecké kolonie 1900 - 1938, která se zabývá sociálním bydlením počátku minulého století na severu Čech. Jejími autory jsou zaměstnanci ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Jiří Bureš, Alena Sellnerová a Marta Pavlíková. Zámek v Krásném Březně je zároveň ústeckým sídlem památkového ústavu. Expozici tvoří 25 informačních panelů, několik modelů dobových ubytovacích zařízení a videoprojekce.
    Potřeba budování ubytovacích kapacit pro pracovní síly se v severních Čechách stala silným tématem v souvislosti s rozvojem průmyslu a hornictví v regionu. "Lze říci, že v první třetině 20. století byla otázka ubytování dělnictva více než aktuální. Proces industrilizace a v oblastech uhelné těžby pak intenzifikace uhelných zdrojů vyvolávala potřebu ubytování celé armády dělníků a havířů," řekl Bureš při zahájení výstavy.
    Výstava sleduje řešení této otázky ve dvou rovinách. "Jednalo se jednak o státní akci řízenou ministerstvem veřejných prací a kladla si za cíl budování státních hornických kolonií ve strategických oblastech uhelné těžby," uvedl Bureš. Tyto kolonie se financovaly z takzvaných uhelných fondů, jejichž zdrojem byla povinná přirážka k ceně metrického centu uhlí. "Na počátku 20. let minulého století tak v Duchcově a Horním Lomu vznikají první vzorové kolonie," zmínil.
    Podle něj ministerstvo kvůli výstavbě kolonií oslovilo celou řadu českých a německých architektů, například Františka Alberta Libru, Jindřicha Freiwalda, Jaroslava Böhma či Emila Králíčka.
    Druhá rovina řešení otázky ubytování dělnictva představovala výstavbu tradičních zaměstnaneckých kolonií, která se děla v režii jednotlivých podniků. "Vzhledem k tomu, že se nacházíme v Ústí nad Labem, nelze pominout rozsáhlou výstavbu Schichtových závodů. Stejně tak můžeme připomenout v nedávné době bohužel zaniklou kolonii ve Světci u Bíliny, která byla postavena podle návrhu architekta Salvisberga pro koncern Weinmnannových závodů, tedy pro ubytování dělníků z jejich sklárny, zinkovny a několika dolů, které v oblasti Chudeřic a Ledvic vlastnili," řekl Bureš. Připomněl, že meziválečná výstavba přinesla poměrně vysoký standard dělnického bydlení, na řadě míst slouží k obytným účelům dodnes.
    Výstava potrvá do 16. srpna, přístupná je od pondělí do pátku po předchozí domluvě na telefonním čísle 724 900 758.

> více o výstavě
0 komentářů
přidat komentář