Landscape festival na žižkovském Nákladovém nádraží láká na letní program

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
06.08.2014 14:00
Tři sta. Taková je průměrná denní návštěvnost v prostoru Nákladového nádraží na pražském Žižkově (NNŽ). A ta ve dnech, kdy se zde konají společenské a kulturní akce, stoupá několikanásobně. Až do 9. září 2014, do kdy mohou zájemci na tomto novém místě na kulturní mapě Prahy zhlédnout filmová nebo divadelní představení, výstavy či odborné přednášky anebo si jen užít na písečné pláži a nových městských zahradách s nápaditým barem, tak nádražím projde možná přes 30 000 návštěvníků.
I když je pro mnohé hlavním lákadlem rozsáhlý výstavní projekt krajinářské architektury a využití veřejného prostoru Festival Landscape, mnozí sem míří za jeho praktickými a často spontánními přesahy. Možností dozvědět se, jak na zahradničení nebo zemědělství ve velkoměstě, originální osvěžení v parném létě nebo atypické herní koutky pro děti, je stále velmi málo. A zájem o ně ukazuje i trendy v oblasti volnočasových aktivit.
Mezi největší chystaná lákadla patří nesporně premiéra a dvoutýdenní veřejné uvedení filmového zpracování bestselleru Mariusze Szczygiela Gottland. Pod snímkem, který bude poprvé promítnut 18. srpna 2014, jsou podepsáni režisér Petr Hátle nebo producent Tomáš Hrubý. Na žižkovské nádraží expanduje 14.-15. srpna 2014 představením Po Fredrikovi v podání souboru Letí také festival Prague Pride.
„Jsme nadšeni tím, jak Pražané a stále častěji i zahraniční turisté nebo početné mimopražské výpravy oživení nákladového nádraží přijali. Hlásí se řada producentů a promotérů, kteří chtějí využít netradiční potenciál tohoto místa. To, co jsme rozjížděli jako pokus o revitalizaci tohoto kouzelného místa, vyústilo v novou vinici, desítky zahrádek a dílen a netušené možnosti pro divadelníky i filmaře,“ hodnotí první polovinu Festivalu Landscape šéf Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, který stál spolu s Městskou částí Praha 3 a dalšími partnery u zrodu tohoto projektu.
V rámci bohatého doprovodného programu k Festivalu Landscape se na nákladovém nádraží vystřídají přední architekti a urbanisté z České republiky, Švýcarska, Dánska nebo Německa. Velký ohlas i mezi seniory mělo například venčení psů s odborným výkladem kunsthistorika a teoretika architektury Zdeňka Lukeše. Obdobný zájem se očekává i v případě veřejných diskusí o veřejném prostoru Prahy 3 (2. 9.) nebo budoucnosti samotného Nákladového nádraží Žižkov (8. 9.) za účasti všech subjektů s přímým vztahem k NNŽ.
Výstavní část dále doprovází hudební vystoupení, krajinné a land-artové instalace nebo ukázky guerillových průniků do veřejného prostoru. Pod touto částí jsou podepsány významné osobnosti tuzemského uměleckého a krajinářského prostředí - například Kurt Gebauer, Lenka Klodová, Vladimír Sitta, Eva Wagnerová anebo sdružení velkoměstských zahradnic Kokoza či Nadace Proměny.
Snahou pořadatelů Festivalu Landscape (Galerie Jaroslava Fragnera a MČ Praha 3) je oživit na letní měsíce lokalitu kulturní památky Nákladového nádraží Žižkov, místa, které se může zdát zapomenuto, ale které má obrovský potenciál pro budoucnost.
Výstavní část Festivalu Landscape na Nákladovém nádraží Žižkov doplňuje ještě výstava v Galerii Jaroslava Fragnera, kde jsou soustředěny zdejší, pro disciplínu krajinářské architektury emblematické realizace. Kurátor Dan Merta a mladí tvůrci ze studia 4dim pod názvem CzechScape zde představují nejvýraznější kreace vypovídající o kvalitách současné české krajinářské architektury s jejími přesahy do dalších příbuzných disciplín v posledních dvaceti letech od soukromých zahrad až po intervence do veřejného prostoru.
„Téma je pojato jako komplexní obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské, jakožto společné architektury pod jednou oblohou. Výběr představuje díla vzniklá pod taktovkou současné plně aktivní generace architektů a umělců naší doby, ale zároveň v úvodu obsahuje také krátké srovnání s počiny předchozí praktikující generace, kterou jsou současní tvůrci různou měrou ovlivněni a na kterou přirozeně navazují,“ přibližují obsah Klára Stachová, Andrea Honejsková a Jakub Hepp z 4dim. Sáhli například po známějších realizacích ateliéru mca (Bastion v Praze), Josefa Pleskota (Jelení příkop) nebo Cigler Marani Architects v kancelářském komplexu na pražském Chodově.
V mnoha ohledech objevná je i část zaměřená na historii oboru české krajinářské architektury, jejž v Česku utvářeli například Ladislav Žák, legenda oboru Ivar Otruba nebo Vladimír Sitta. Ostatně, všem jmenovaným, jejich spolupracovníkům i následovníkům je věnována i část rozsáhlé česko-anglické publikace CzechScape.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články