from architecture

jiří havran / photography 2009-2012

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
13.10.2012 23:55
Výstavy

Galerie Jaroslava Fragnera připravila ve spolupráci s galerií ROM v Oslu výstavu předního norského fotografa architektury Jiřího Havrana. K výstavě je rovněž vydána i obsáhlá česko-anglická publikace, která dokumentuje tvorbu autora, který emigroval do Norska v roce 1974, kde v Oslu spoluzaložil několik kulturních institucí (nakladatelství ARFO, galerii ROM) a spolupracuje zde s předními architektonickými studii.

Spolupráci s Jiřím Havranem započala Galerie Jaroslava Fragnera již během příprav výstavy o architektovi Martinovi Roubíkovi, který rovněž emigroval a působil v Oslu (GJF, 2009). Na výstavě v Praze se objeví tedy i fotografie, které vznikaly právě pro tuto výstavu. Jiří Havran se pravidelně vrací do Čech a také zde fotografuje. Výstava představí několik fotografických cyklů, především z posledních dvou let - např. Národní turistické trasy - místa zvláštní pozornosti jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku či Suldal kraft / norská brutalistická architektura. Tato série je doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let nebo sérií Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech).

České publikum se mohlo s jeho tvorbou seznámit částečně již v létě v GJF. Jiří Havran byl jedním z vybraných autorů fotografií pro vynikající putovní výstavu nedávných realizací norských ateliérů Současná norská architektura #7 vytvořenou Národním muzeem umění a architektury, která se setkala s nebývale velkou diváckou odezvou.

Výstava je připravena ve spolupráci s galerií ROM / KUNST + ARKITEKTUR a jejím ředitelem Henrikem der Minassian a záštitu nad ní převzal norský velvyslanec, J. E. Jens Eikaas. Na autorské výstavě se podílel a předmluvu do katalogu napsal renomovaný norský historik umění Per Bj. Boym.

Zájemce o norskou architekturu jistě potěší přednáška s promítáním, na které Jiří Havran představí svými fotografiemi dějiny architektury v Norsku od středověku po současnost. Snímky staveb vznikly pro řadu publikací nakladatelství ARFO, které se věnuje architektuře a při jehož vzniku stál právě tento fotograf. Přednáška Historie norské architektury ve fotografii se bude konat v předvečer zahájení výstavy ve středu 24. října od 19.00 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera.

Jiří Havran (*1953 Teplice) žije a tvoří od roku 1974 v Oslu, kde se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949-2008).from architecture
jiří havran / photography 2009-2012
26.10.-9.12.2012


Otevřeno denně mimo pondělí 11 - 19 hodin
GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA

Betlémské náměstí 5a, Praha 1

Zahájení výstavy
25.10. 19 hodin, GJF

Přednáška s promítáním
Jiří Havran / Historie norské architektury ve fotografii
24.10. 19 hodin, GJF

Koncept výstavy
Jiří Havran, Per Bj. Boym

Fotografie

Jiří Havran

Pořadatelé
Galerie Jaroslava Fragnera, Praha
ROM/ KUNST + ARKITEKTUR, Oslo

Výstava se koná pod záštitou J. E. Jense Eikaase, velvyslance Norského království v České republice.

Výstava se koná v rámci projektu Architektura mimo centra, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
0 komentářů
přidat komentář