DOX láká na umění i architekturu babičky a dědečky s dětmi

Vložil
ČTK
08.03.2010 09:05
Praha

Praha - Centrum současného umění DOX připravilo nový vzdělávací program, kterým chce k umění přitáhnout zároveň seniory a děti od pěti do 12 let. Počínaje 21. březnem pro ně bude každý měsíc pořádat program, který je upozorní na industriální architekturu, k níž patří i samotný DOX, a na aktuální výstavy.

    Program je koncipován na půl dne. Na začátku se dvojice spolu s lektorem podívají do dvou industriálních zón v blízkosti DOX - do přístavu Holešovice a budovy bývalého pivovaru. Lektor představí tyto památky a zároveň se bude seniorů ptát na jejich vzpomínky, jaká byla Praha před lety.
    Po procházce se skupinka vrátí do galerie, kde se budou moci děti a jejich prarodiče seznámit s industriální minulostí a uměleckou přítomností centra DOX. Celý program zakončí tvůrčí dílna.
    Vzdělávacími programy pro seniory chtějí pořadatelé podporovat aktivity, které mohou napomoci k pochopení současného umění napříč generacemi. Zaměřují se ale i na posílení komunikace mezi příslušníky různých generací - mladší generace ráda přijímá nové podněty, zkouší nové věci a techniky a starší generace naopak žije světem vzpomínek a historie. Tento typ programů si klade za cíl přirozeně propojit oba světy.
    Centrum současného umění DOX v Holešovicích se otevřelo na podzim roku 2008. Vzniklo na místě strojírenské továrny z roku 1901, na galerii ji přestavěl a dostavěl architekt Ivan Kroupa. Podle odborníků patří ke špičkovým příkladům citlivého zhodnocení industriálního dědictví. Stavbu centra DOX inicioval a financoval Leoš Válka, který dnes působí jako jeho ředitel.
    Válka odešel z tehdejšího Československa v roce 1981 do Austrálie, kde žil až do roku 1995, kdy se již natrvalo vrátil zpět do Prahy. Podniká v oblasti stavebnictví. Jeho celoživotním zájmem je architektura a současné umění.
0 komentářů
přidat komentář

Související články