Centrum DOX koupilo sousední dům, rozšíří své prostory i aktivity

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
04.06.2015 14:30
Praha

Petr Hájek
Ivan Kroupa
Petr Hájek Architekti
Ivan Kroupa architekti

Praha - Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích by se mělo do dvou let rozšířit o další prostory. Jeho provozovatelé chtějí své současné aktivity rozšířit o další disciplíny, jako je divadlo či film, které by především rozvíjely témata tamních výstavních projektů, řekla ČTK mluvčí DOXu Michaela Šilpochová. Pro zvýšení kapacity DOX zakoupil vedlejší budovu v Poupětově ulici.

    DOX otevřel koncem roku 2008 Leoš Válka se svými partnery jako galerii orientovanou výhradně na současné umění. Centrum záhy získalo respekt na tuzemské scéně, uspořádalo už přes stovku výstav a počet doprovodných a vzdělávacích akcí se blíží tisícovce. Kurátoři DOXu většinou hledají témata se společenským přesahem, nebojí se ani umění s výrazně politickým kontextem.
    Zájem vystavovat a pořádat akce v DOXu je nejen s ohledem na situaci v pražských výstavních síních a galeriích obrovský. I proto záměr rozšířit prostory centra už trvá delší dobu. Teď by se jej mělo podařit realizovat s novou budovou.
    Podobu by měla získat podle projektu renomovaného architekta Petra Hájka. Pravděpodobně zůstane zvenčí samostatnou budovou, která bude uvnitř propojena se současným DOXem. Vedlejší stavbu obsadí především nový multifunkční sál s kapacitou až 500 osob, který bude sloužit pro divadelní představení, performance, filmové projekce, konference či hudební produkci. NEW DOX, jak je nová budova zatím pracovně označována při jednání s úřady, by měl být dokončen na jaře 2017
    Vznik centra DOX je známý - Leoš Válka po návratu do Čech ze zahraničí vyhledával vhodné nemovitosti jak developer a také bývalá továrna v Osadní ulici se měla proměnit na byty a lofty. Industriální prostor ale Válku v roce 2002 okouzlil a on v něm uviděl budoucí galerii. O jejím architektonickém řešení měl přesnou představu, kterou naplnil Ivan Kroupa, s nímž Válka již dříve pracoval. K rohové budově DOXu se nyní připojí sousední budova bývalých Českých dřevařských závodů, jíž akcionáři DOXu koupili za 100 milionů korun.
    Vlastníky centra DOX jsou kromě ředitele Války také spolumajitelé firmy RSJ Václav Dejčmar, Karel Janeček a Libor Winkler, kteří podporují více projektů v oblasti kultury, vědy i showbussinesu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články