Compact City / Kompaktní město

19. 3. - 24. 4. 2011, 4AM / Galerie architektury v Brně
1 galerie / 5 výstav / 8 vystavujících / 5 států / 10 přednášek / 5 diskuzí / 5 vernisáží / 4 workshopy / 1 mezinárodní videostream / 3 kurátoři

Zdroj
4AM Fórum pro architekturu a média
Vložil
Tisková zpráva
17.03.2011 22:30
V dnešním evropském kontextu nejsou patrné potřeby ani ambice zakládat nová města. Města existující prožívají díky regulacím všeho druhu největší změny na svém okraji. Místo intenzivního využití celého města se tak město extenzivně rozrůstá a vyplavuje ven vše, co nevstřebá. Vnitřní město však není hotovou, definitivní strukturou, ale neustále se měnícím organismem, který pro svůj život nové impulsy zevnitř potřebuje. Kompaktní město neznamená vytváření nových hranic, ale otevření se možnosti stavění v již postaveném.

Místo otázky:

Jak navrhnout město?

bychom se měli ptát:

Jak navrhovat ve městě?

nebo:

Jak navrhovat v navrženém?

Výstava Kompaktní město bude interaktivní reakcí na tyto otázky v 359 m³ prostoru brněnské Galerie architektury.
Pět vystavujících, čtyři ze zemí Visegrádské skupiny a jeden z Rakouska, budou formou kontinuálního workshopu tvořit tématické instalace po celou dobu trvání expozice. Každý účastník má k realizaci své instalace celý výstavní sál galerie na dobu jednoho týdne, za asistence studentů účastnících se workshopu. Instalace bude završena prezentací vystavujícího a jeho konfrontací s pozvaným přednášejícím. Předpokladem každé instalace je sdílení výstavního sálu s ostatními a aditivní koncepce expozice. Výstava je ve své podstatě neukončeným experimentem, stejně jako samotné město.
Po brněnské instalaci bude Kompaktní město převezeno do forum experimentelle architektur ve Vídni. Zde se také během brněnské výstavy formou projekce z okna f.e.a. na nádvoří v Museumsquartier objeví každá nová fáze instalace.

Termíny vernisáží/prezentací vystavujících:

SO 19. 3. 18:00 Peter Stec/SK
SO 26. 3. 18:00 Pavel Hnilička, Ida Čapounová, Jan Pfeiffer/CZ
SO 2. 4. 18:00 Levente Polyák/HU
SO 9. 4. 18:00 Gabu Heindl/AT
SO 16. 4. 18:00 Pawel Wachnicki, Aleksandra Wachnicka/PL

Vyzvaní přednášející v rámci prezentací:

Ján Pernecký/SK, Imro Vaško/SK, Sabine Müller/DE, Petr Hurník/CZ, Tomáš Pejpek/CZ a další

Závěrečná diskuse všech vystavujících proběhne v rámci poslední prezentace.

Místo konání: Galerie architektury, Starobrněnská 18, 602 00 Brno, CZ
Doba konání: 19. 3. - 24. 4. 2011
Kurátoři: Szymon Rozwalka, Jakub Kopec, Petra Hlaváčková

Kontakt: 4AM Fórum pro architekturu a média
forum4am@gmail.com
www.forum4am.cz

Kontaktní osoba: Jakub Kopec, tel. +420 732 619 909Peter Stec/SK - Studoval architekturu na TU v Bratislavě a TU ve Vídni. Absolvoval Die Angewandte ve Vídni a Princeton University v New Jersey. Pracoval pro Asymptote, Coop Himmelb(l)au, OMA nebo HdM. Nyní vede ateliér na VŠVU v Bratislavě.

Pavel Hnilička, Ida Čapounová, Jan Pfeiffer/CZ
Pavel Hnilička - Studoval architekturu na ČVUT v Praze u Ladislava Lábuse a Aleny Šrámkové. Absolvoval postgraduální studium na ETH v Curychu u Dietmara Eberleho. Nyní vede vlastní ateliér v Praze.
Ida Čapounová - Absolvovala VŠUP v Praze u Petra Keila. Nyní pracuje v kanceláři Pavla Hniličky a podílí se na volnočasové architektonické dílně iuch.
Jan Pfeiffer – Studuje intermediální tvorbu na AVU v Praze. Vedle výstavních aktivit je organizátorem galerie Pavilon v centru Prahy.

Levente Polyák/HU – Nezávislý badatel a autor. Studoval architekturu, teorii umění a sociologii v Budapešti a Paříži. Účastník různých urbanistických výzkumných programů Maďarské akademie věd a člen mezinárodních urbanistických informačních sítí. Organizátor workshopů, konferencí a výstav o soudobém urbanistickém fenoménu. Člen organizačního týmu 2010 Budapešť Evropské hlavní město kultury.

Gabu Heindl/AT – Studovala architekturu na Akademii výtvarných umění ve Vídni a Geijutsu Daigaku  v Tokyu. Absolvovala Princeton University (Fulbrightovo stipendium). Pracovala v ateliéru Diller+Scofidio v New Yorku a de Architekten Cie. v Amsterdamu. Nyní vede vlastní kancelář  GABU Heindl Architecture ve Vídni. Učí na Akademii výtvarných umění ve Vídni, působí také na TU Graz, Princeton University, TU Delft, Berlage Institute Rotterdam, Städelschule Frankfurt nebo AA London.

Aleksandra Wachnicka, Pawel Wachnicki/PL
Aleksandra Wachnicka – Vystudovala architekturu na Polytechnice ve Štětíně. Spolupracuje s Pawlem Wachnickim v architektonické kanceláři C+HOAR.
Pawel Wachnicki - Studoval architekturu na Polytechnice ve Štětíně a Hogeschool v Groningenu. Nyní vede vlastní kancelář C+HOAR.
0 komentářů
přidat komentář

Související články