Cheb v době secese

Krajské muzeum Cheb
Vložil
Petr Šmídek
20. 01. 2006 08:05
Na zahájení nového roku připravilo Krajské muzeum Cheb výstavu Cheb v době secese, která se zaměřuje hlavně na stavební historii města v letech 1898-1914. Výstavu zahájí v úterý 31. ledna 2006 v 17 hodin akademický architekt a herec David Vávra. Hudební doprovod večera obstará Chebský kavárenský orchestřík pana dr. Pěnkavy.

Výstava podrobně mapuje vliv secese na architektonickou podobu města. Návštěvník se může seznámit s nejrozmanitějšími podobami tohoto slohu, který si našel cestu i do tehdejšího provinčního města, stojícího na pokraji hospodářského a kulturního dění. Jednotlivé stavby jsou na výstavě představeny prostřednictvím architektonických plánů, fotografií a doprovodného textu. Mnohé z těchto obytných domů, vil a veřejných budov můžeme obdivovat dodnes, některé však již jen na starých fotografiích a pohlednicích. Za zhlédnutí stojí např. překrásné, doposud neuveřejněné, secesní fresky Múz v Městském divadle, jež byly odstraněny před 60 lety. Zároveň se dozvíme, jakými cestami pronikala secese do města a jak byla přijímána místní veřejností.

Na výstavě budou k vidění rovněž secesní předměty užitého umění (sklo, porcelán, keramika, kov či nábytek) ze sbírek Krajského muzea Cheb a chebských občanů. Návštěvníci tak jistě ocení secesní nábytek z jídelny měšťanské domácnosti z let 1902-1905.

K výstavě je vydán hodnotný česko-německý katalog s fotografiemi a barevnou přílohou, který celé téma podrobně rozvádí. Katalog o 156 stranách se nezaměřuje jen na Cheb secesní, ale snaží se zprostředkovat celistvý pohled na urbanistický vývoj města v letech 1898-1914. Poprvé máme také možnost dozvědět se o řadě doposud neznámých chebských stavitelů. Většina historických faktů a údajů je zde zveřejněna vůbec poprvé.

Katalog, jehož autorem je historik Krajského muzea Cheb a kurátor výstavy Zbyněk Černý, je možno zakoupit v pokladně Krajského muzea Cheb od 31. ledna 2006.

K výstavě bude také vydán pracovní sešit pro školy.

Výstava potrvá do 7. května 2006.
0 komentářů
přidat komentář