Pořadatel
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Místo konání
posluchárna 105 – Kotěra, Thákurova 9, Dejvice, Praha, Česká republika

Začátek
po 17.1.2022 18:00

Odkaz
www.earch.cz/revue ...
Premiéra filmu

Praha

Dejvice

Alena Šrámková
Lukáš Ehl
Tomáš Koumar
Šrámková architekti, s.r.o.Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Loni uplynulo přesně 10 let od chvíle, co největší česká fakulta architektury po dlouhých letech úsilí získala vlastní budovu. Výrazná stavba podle návrhu legendární Aleny Šrámkové vzbudila mnoho kontroverzí. Jak během první dekády obstála, ukazuje nový film Trochu poučnej barák, ve kterém vystupují osobnosti soudobé architektury, jako je Ladislav Lábus, Miroslav Šik, Tomáš Hradečný nebo Vojtěch Sosna. Premiéra filmu proběhne 17. 1. 2022 přímo v budově Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích.
V roce 2004 proběhla velká architektonická soutěž, na kterou se soustředila pozornost celé republiky. Jejím úkolem totiž bylo najít budoucí podobu nového sídla Fakulty architektury ČVUT v Praze. Do soutěže se přihlásila špička tuzemské architektonické scény, utkali se v ní mladí a progresivní tvůrci se zasloužilými osobnostmi.
Přestože první cenu porota neudělila, realizace se nakonec dočkal návrh profesorky Aleny Šrámkové, jedné z nejvýraznějších architektek na poli české architektury posledního půlstoletí. Ihned po vyhlášení výsledků se strhla lavina protichůdných a kritických názorů jak na samotný průběh soutěže, tak i na vítězný projekt.
Deset let od otevření této budovy, která si okamžitě získala důležité postavení ve vývoji české porevoluční architektury, využili tvůrci nového filmu s názvem Trochu poučnej barák jako příležitost podívat se na tuto stavbu s potřebným odstupem a nadhledem. Různé perspektivy pohledu na věc nabízí samotní aktéři filmu, kteří diváka domem provázejí a sdělují přitom své názory a zážitky z budovy.
„Chtěli jsme si položit otázku, jaké je to prožívat budovu fakulty na vlastní kůži. Zajímalo nás, jak tu budovu vnímají s odstupem více jak 10 let její uživatelé různých generací i profesí. Zvolili jsme 6 hlavních postav, které jsou pro nás určitými archetypy postav, které budovu denně navštěvují. Postavy nás domem provázejí, takže i divák bude moct architekturu zažít a udělat si vlastní názor,“ přibližuje film režisér Jiří Kout.
Film vznikl ve spolupráci týmu online magazínu o architektuře EARCH.cz a Fakulty architektury ČVUT v Praze. Premiéra filmu proběhne 17. ledna 2022 od 18:00 hodin, a to přímo na půdě fakulty v Dejvicích, v sálu Kotěra (registrace na premiéru zdarma zde).

Námět, režie: Jiří Kout
Scénář: Karolína Vránková, Matěj Beránek
Dramaturgyně: Bára Kopecká
Kamera: Roland Szabo, Tomáš Odložil
Střih: Jan Kolegar
Zvuk: Tomáš Bauer
Plakát: Radek Úlehla, Juraj Príkopa
Producent: Coatmen production – Karolína Vrtišková, Jiří Kout
Foto: Radek Úlehla

Film vznikl za podpory Fakulty architektury ČVUT v Praze
Hlavní partner filmu: Českomoravský beton, a.s.
Partner: Lipea, Aluprof SA
Hlavní mediální partner: EARCH.cz
Mediální partneři: CZECHDESIGN, ERA21, StavbaWEB
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.