Pořadatel
Přátelé podlipnických kostelů

Místo konání
Hrad Lipnice a okolí

Začátek
čt 07.7.2022 10:00

Konec
ne 10.7.2022 18:00

Odkaz
www ...
Konference



Vložil
Jan Kratochvíl

zpět na článek
Na počátku léta se na Hradě Lipnici uskuteční mezinárodní konference, která si klade za cíl rekapitulovat minulost, současnost i budoucnost jedinečného souboru gotických svatyň, které v uplynulých letech nepřehlédnutelně vstoupily do povědomí široké veřejnosti pod pojmem podlipnické kostely.

Co jsou to podlipnické kostely a jak se za uplynulých dvacet let proměnily? Jak středověké venkovské kostely v 21. století dobře využít? Jak jim vdechnout nový život? Jak citlivě skloubit staré a nové? To budou hlavní otázky letního setkání, které bude zahrnovat témata na pomezí obecné historie, dějin umění a památkové péče až po architekturu, liturgii či historickou a současnou hudbu. Setkání se zúčastní jak přední odborníci ze zahraničí jako historikové umění Bibiana Pomfyová nebo Marius Winzeler, tak i odborníci domácí: spisovatel Miloš Doležal, historici umění Jan Dienstbier, Jan Fiřt a Filip Srovnal, hudebník a muzikolog David Eben, historik Tomáš Petráček, restaurátor Michal Šelemba nebo architekti Miloslav Hanzl a Norbert Schmidt, literární historik Miloš Sládek, lipnický kastelán Marek Hanzlík a mnozí další. Součástí konference bude i zvuková hudební performance pod vedením skladatele Jana Trojana. 

Konferenci pořádají Přátelé podlipnických kostelů ve spolupráci s farností Lipnice nad Sázavou, Centrem teologie a umění při KTF UK a Národním památkovým ústavem.

Přátelé podlipnických kostelů se jako obecně prospěšná společnost začali zabývat záchranou a postupnou obnovou tří gotických kostelů stojících nedaleko hradu Lipnice již v roce 2001. Chrámy sv. Martina v Dolním Městě, sv. Jiří v Řečici a sv. Markéty v Loukově postavené ve 14. století jsou unikátní z více důvodů: Všechny tři byly v průběhu staletí jen minimálně přestavovány a upravovány. Ve všech se dochovaly původní nástěnné malby. Kostely se staly neodmyslitelnou součástí krajiny kolem hradu Lipnice a své stopy nesmazatelně otiskly i do mapy obecně kulturní, stejně jako do každodenního života místních obyvatel.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.