V Jihlavě budou pokračovat opravy kostela sv. Ignáce, obnovená bude i výmalba

Vložil
ČTK
30.04.2024 07:15
Jihlava


Jihlava - V Jihlavě bude letos pokračovat obnova barokního kostela svatého Ignáce. U jedné z dominant Masarykova náměstí začnou stavbaři na jaře opravovat boční fasádu. V projektu za víc než 45 milionů korun nechá římskokatolická farnost také restaurovat vnitřní uměleckou výmalbu, včetně mohutné nástropní fresky. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu radnice. Kostel už má opravenou střechu a průčelí, tyto dvouleté opravy skončily loni v prosinci.


Prohlídky památky budou možné v návštěvních hodinách i při opravách. "Věříme, že zejména restaurátorská obnova nástropní výmalby a iluzivního oltáře se stane atraktivní pro pravidelné, ale i nové návštěvníky kostela," uvedla Jitka Klementová, manažerka projektu.

Obnova kostela by v nejbližších týdnech měla pokračovat opravami venkovní fasády boční části kostela směřující do ulice Hluboká. Větší práce v interiéru zřejmě začnou v létě nebo na podzim, řekla ČTK Barbora Dostálová z brněnského biskupství.

Druhá etapa obnovy kostela potrvá do konce roku 2026. Zahrnuje také opravu jižní pultové střechy. V interiéru budou pracovníci opravovat i omítky a podlahy v sakristii a na emporách, vymění elektroinstalaci a část osvětlení. Nejnáročnější bude restaurování umělecké výmalby, díky němuž se podle jihlavského faráře Mariana Jiřího Huska zlepší i vnitřek kostela.

"Jenom náklady na restaurování přesáhnou částku 30 milionů korun. V rámci průzkumu současného stavu výmalby došlo k očištění malého kousku za hlavním oltářem a rozdíl je značný," uvedl kněz.

Na pokračování oprav kostela dostala farnost 40,8 milionu korun z evropského dotačního programu IROP. Na opravu fasády přispěl program regenerace městských památkových rezervací. Na opravy přispívají i farníci.

Kostel svatého Ignáce z Loyoly je jednolodní stavba se dvěma věžemi v průčelí. Bývalý jezuitský kostel vystavěl italský stavitel Jacopo Brascho v letech 1683 až 1689. Vystavené tam je sousoší Jihlavské piety z roku 1400, které je národní kulturní památkou. Pravidelnou návštěvní dobu má chrám od letoška, konají se tam i komentované prohlídky.
0 komentářů
přidat komentář