Pořadatel
spolek Pěstuj prostor, Univerzitní kavárna Družba

Místo konání
Sedláčkova 19, Plzeň

Začátek
st 24.11.2021 18:00

Odkaz
http://pestujprostor ...
Přednášky

Plzeň

Jan Mach
Jan Vondrák
Bohuslav Strejc
Ondřej Janout
mjölk architekti



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Podzimní cyklus zaměřený na reflexi současné architektury pokračuje ve středu 24. listopadu 2021 od 18 hodin přednáškou a diskusí v univerzitní kavárně Družba. V druhém dílu série uspořádané plzeňským spolkem Pěstuj prostor vystoupí architekti Jan Mach a Jan Vondrák z libereckého studia Mjölk, kteří přijali pozvání kolegů Bohuslava Strejce a Ondřeje Janouta z místního ateliéru projectstudio8.
Mach s Vondrákem, kteří v Plzni péčí pořádajícího spolku přednášeli již v roce 2015 v rámci cyklu Spodní proudy, ve své prezentaci představí vývoj své kanceláře a její rozmanitou tvorbu z posledních let. Přiblíží také, co obnáší usilovat o vznik kvalitní architektury v regionu, jak libereckou scénu ovlivňuje působení tamější školy architektury, z níž sami vzešli, a proč je architektura během na dlouhou trať. Zároveň nastíní, jakým způsobem se angažují ve veřejném prostoru a jakou v roli v tomto jejich působení zaujímá provozování Lesního koupaliště v Liberci. Na uvedená témata pak dojde i v moderované diskusi Jana Macha a Jana Vondráka s Bohuslavem Strejcem a Ondřejem Janoutem.
Akce se bude řídit platnými hygienickými nařízeními. Vstupné činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji.
Další díl série Od Západu nefouká? Plzeňští architekti zvou, připravované s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, se uskuteční již ve středu 1. prosince 2021 od 18 hodin v kreativní zóně DEPO2015. Pozvání k vystoupení v Plzni od Jiřího Zábrana a Terezy Nové z ateliéru Pro-story přijal architekt Svatopluk Sládeček, zakladatel brněnského studia New Work.
Mjölk ateliér založila v roce 2008 trojice čerstvých absolventů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Jan Mach, Jan Vondrák a Pavel Nalezený (nyní ateliér Raketoplán). Již krátce po svém vzniku ateliér zaujal projekty a realizacemi saun, rozhleden a prvních rodinných domů. V roce 2011 zvítězili v soutěži Warming Huts v kanadském Winnipegu, rok poté vystavovali v Domě umění České Budějovice. V současné době má ateliér, který kromě zakladatelů Jana Macha a Jana Vondráka tvoří osm dalších architektek a architektů, na kontě stovky projektů. Cílem jejich práce je „poznávat kontexty, odkrývat kvality míst, plnit nejhlubší touhy klientů, a ještě se u toho dobře bavit“. Radost ze svobody a kreativity, kterou vynikají jejich projekty, se architekti snaží přenést i do života svých zákazníků. Od loňského roku také pečují o lesní koupaliště v Lidových sadech v Liberci.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.