Pořadatel
Vzlet. Vršovická kulturní křižovatka

Místo konání
Holandská 669/1, 101 00 Praha 10-Vršovice

Začátek
út 30.5.2023 18:00

Odkaz
www.vzlet.cz/program ...
Přednášky

Praha

Vršovice



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Vladimir 518 si pozval ke své právě probíhající výstavě do Vzletu hosty - filosofa Miroslava Petříčka a sociálního antropologa Radana Haluzíka. Předmětem diskuse budou nekrajiny a meziprostory, fyzické i mentální, které nás často přivádějí do transů všeho druhu.
Miroslav Petříček je filosof, překladatel, spisovatel, žákem Jana Patočky, věnuje se mj. kontextům současného výtvarného umění a kromě vlastních studií uvádí jako překladatel do českého prostředí zejména francouzské a německé autory. Specializuje se především na současnou francouzskou filosofii, umění a estetiku. V období 1992–1995 vyučoval na Středoevropské (Sorosově) univerzitě v Praze, rok 1992 strávil na studijním pobytu ve vídeňském Institut für die Wissenschaften von Menschen. Poté začal přednášet také na Akademii výtvarných umění a poté od roku 2001 spolupracuje s Centrem audiovizuálních studií FAMU. Je členem Vědecké rady UK a FF UK, Umělecké rady FAMU, DAMU a AMU a Rady Filosofického ústavu. Na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze jmenován v dubnu 2007 profesorem pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média – teorie filmové a multimediální tvorby. Od roku 1992 působí na plný úvazek v Ústavu filosofie a religionistiky FF UK v Praze.
Radan Haluzík je sociální antropolog věnující se studiu sociálního života věcí, architektury a vnitřních periferií měst, nacionalismu, jakož i dalším palčivým problémům našeho světa. Zajímají jej otázky vztahu politiky a estetiky, to jak krása a krásno ovlivňují lidské motivace, cíle a jednání. Svůj dlouhodobý terénní výzkum válečných etnických konfliktů v bývalé Jugoslávii a na Kavkaze zúročil v knize Proč jdou chlapi do války. V Centru pro teoretická studia vedl tým věnující se vágním terénům, vnitřním periferiím a přírodě našich měst, což vyústilo ve vznik knihy Město naruby. Jeho připravovaná kniha Turbo - venkov se snaží zkoumat epochální turbulentní změnu prostřednictvím proměny místní architektury od tradičních domků z lokálního dřeva a kamení k pompézním vilám mimetizujícím obydlí suburbií západních měst.
Vladimir 518 je multimediální umělec a hudebník, který se v průběhu devadesátých a nultých let vyprofiloval jako jedna z nejvýraznějších postav zdejší graffiti scény.
Je autorem mnoha knižních ilustrací, komiksů, divadelních scénografií i děl volného umění a také tvůrcem grafického designu, vydavatelem a producentem. Jako scénograf spolupracoval s experimentální divadelní skupinou TOW, s níž realizoval představení na mnoha světových divadelních scénách. Je členem audiovizuální jednotky SPAM, která se zaměřuje na digitální umění a synchronizaci videa, zvuku, laseru a světel. V letech 2006 a 2022 byl hlavním představitelem vydavatelství BiggBoss, které produkovalo především knižní a hudební projekty zaměřené na současnou městskou kulturu a umění. Mezi jeho nejznámější knižní publikace patří trilogie Kmeny (2006, 2011, 2013), analýza současného českého umění Obsese (2015) či rozsáhlý projekt Architektura 58‒89 (2022).
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.