Pořadatel
Galerie VI PER, Akademie věd České republiky

Místo konání
Národní 3, Praha

Začátek
út 06.10.2020 16:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Přednášky

Praha



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Umělecké objekty působí na vjemy a emoce lidí, a mohou se tak stát velice mocnými nástroji pro zprostředkování důležitých sdělení o nebezpečí, přírodních rizicích a (ve vztahu k tématu této výstavy) o sesuvech půdy. Je samozřejmé, že tento aspekt nepředstavuje hlavní záměr žádného uměleckého díla, přesto mohou být některá z nich „přizdobena“ tímto druhotným účinkem a lze je s užitkem vnímat, oceňovat a využívat vyučujícími v oblasti přírodních věd a inženýrství, když chtějí ve svých příslušných předmětech neortodoxním způsobem pohovořit o tématu rizika. Kresba a malba jsou umělecké formy, které se tomuto účelu dokáží přizpůsobit a lze je pro něj využít nejsnáze. „Tisíc slov nezanechá tak hluboký dojem jako jediný čin,“ řekl údajně slavný norský dramatik a umělec 19. století, Henrik Ibsen – a lze ho proto považovat za původce široce používaného vyjádření: jeden obraz vydá za tisíc slov. Moje přednáška bude z tohoto rčení těžit tím, že představí a okomentuje řadu známých i méně známých výjevů z uměleckých děl zobrazujících sesuvy půdy a způsob, jakým ovlivňují či ovlivňovaly společenství v různých částech světa. Bude to cesta časem a prostorem, při níž mi různé úhly pohledu a vnímavost jednotlivých umělců umožní zabývat se mnoha různými aspekty, které tyto složité jevy charakterizují, a rizikem, které pro společnost představují. Z technického hlediska lze riziko vyjádřit s ohledem na jeho možné dopady (jako jsou ztráty na životech a zničený či poškozený majetek), které jsou určovány pomocí pravděpodobnosti jako funkce ohrožení, rozsahu a zranitelnosti. Riziko je však také osobní, kulturní a společenskou entitou, kterou nelze omezovat jen na technickou oblast, protože témata jako vnímání rizika, přijatelnost rizika nebo dokonce vytváření rizika jsou hluboce zakořeněny v psychologické a kognitivní soukromé zkušenosti dané osoby a stejně tak i v kolektivní kultuře, kterou daná komunita vyjadřuje v daném čase na daném místě. „Kde“ a „kdy“ se tak stávají nezbytnými pro pochopení a řešení rizika (sesuvů půdy) stejně jako „co“, které charakterizuje přírodní jevy, a „jak“, které definuje jejich interakce s antropogenními prvky. Riziko sesuvu půdy, umění a společnost se tedy stanou bádáním v prostoru a čase na křižovatce tří tematických sfér vlivu: technické, umělecké a kulturní. Šťastnou cestu.

Michele Calvello je docentem geotechnického inženýrství na Univerzitě v Salernu (Itálie), kde v současné době vyučuje předměty Mechanika zemin a Rizika sesuvů půdy, a to v rámci bakalářského oboru Stavební a environmentální inženýrství a magisterského oboru Environmentální inženýrství a inženýrství práce se zeminami. Roku 1997 získal červený diplom v oboru Stavební inženýrství na Università della Basilicata (Potenza, Itálie) a poté roku 2002 doktorát na Northwestern University (Evanston, USA) s disertační prací na téma „Inverzní analýza vyztuženého výkopu v ledovcových půdách v oblasti Chicaga“. Ve svém bádání se zaměřuje především na inženýrskou analýzu problémů hraničních hodnot v geotechnice a dále na analýzu a řízení rizik sesuvů půdy, a to jak v měřítku jednotlivých svahů, tak i celých regionů, se zvláštní pozorností věnovanou následujícím interdisciplinárním tématům: systémy včasného varování před sesuvy půd vyvolanými dešťovými srážkami, zónování sesuvů půd, vnímání rizik, vzdělávání v oblasti rizik a odolnost jednotlivých komunit. V současné době je koordinátorem LARAM, mezinárodní školy pro studenty doktorského studia oboru LAndslide Risk Assessment and Mitigation (Vyhodnocování a zmírňování rizik sesuvů). Je také tajemníkem technické komise TC-306 Geo-Engineering Education (Geotechnické vzdělávání) a členem technických komisí TC-304 Engineering Practice of Risk Assessment and Management (Inženýrská praxe vyhodnocování a zvládání rizik) a TC-309 Machine Learning and Big Data (Strojové učení a velká data) při International Society of Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (Mezinárodní společnost pro mechaniku zemin a geotechnické inženýrství). Je redaktorem vědeckého časopisu Natural Hazards a členem redakční rady časopisů Rivista Italiana di Geotecnica a Geoenvironmental Disasters.

Přednáška se bude konat v sídle Akademie věd ČR, sál 108, Národní 3, Praha 1. Přednášku pořádá Galerie VI PER a Strategie AV21 jako součást výstavy Nestabilní podloží.

Přednáška bude také živě přenášena prostřednictvím YouTube kanálu Akademie věd ČR.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.