Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
čt 30.3.2023 19:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Křest knihy

Praha

KarlínVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Prezentace knihy Malý Berlín ve Velké Praze: Pražská meziválečná architektura německy mluvících architektů a následná diskuse.
Na co všechno myslíme, když mluvíme o německé architektuře a o vlivu německého kulturního prostředí? Lenka Kerdová si tuto otázku položila nad početným souborem domů, které v Praze mezi dvěma světovými válkami navrhli německy mluvící architekti. Nepředstavila si ho jako jednolitý blok, naopak se snažila hledat mezi pražskými díly německojazyčných architektů rozdíly, které vyplývaly z jejich odlišného původu, školení a ambicí a z různých nároků jejich klientely. Čím se německá architektura v meziválečné Praze lišila od staveb české většiny? Co způsobilo, že působí konzervativněji než český funkcionalismus? Jaké je její místo v kontextu stavební produkce německých a středoevropských měst? Při hledání odpovědí na tyto otázky se Lence Kerdové podařilo napsat mimořádně objevnou knihu, první svého druhu, která odhaluje dosud neznámé skutečnosti a souvislosti.
Lenka Kerdová je umělkyně, teoretička umění a kurátorka. Ve své volné tvorbě se pohybuje nejčastěji mezi médiem malby, filmu a fotografie. Vystudovala malbu na Akademii výtvarných umění v Praze a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvovala stáže u Ruth Noack (AVU Praha) a Hanse Scheirla (Akademie der Bildenden Künste Wien). V roce 2016 natočila krátkometrážní film Messestraße Elf (uveden na MFDF Jihlava). V rámci doktorského studia absolvovala několik zahraničních pobytů. V roce 2020 získala doktorát z dějin umění a stipendium na Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM) ve Vídni, kde od té doby žije. V roce 2022 byla kurátorkou výstavy o Janu Patočkovi v Českém centru ve Vídni. V současnosti se věnuje postdoktorandskému výzkumu a vlastní tvorbě.
Knihu vydalo nakladatelství Arbor vitae, spolupořadatel večera
Program:
představení knihy autorkou
projekce filmu Messestraße Elf (10 min)
diskuse s autorkou, Rostislavem Šváchou a Richardem Biegelem
V pátek 31. 3. 2023 se pak uskuteční procházka po několika realizacích německy mluvících architektů na Letné. Sraz v 16:00 před budovou Elektrických podniků u stanice Vltavská. Kapacita omezena.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.