Pořadatel
ŠA AVU

Místo konání
U Akademie 172/2, Praha 7-Bubeneč

Začátek
st 15.3.2023 17:30

Konec
st 15.3.2023 19:00

Odkaz
www.avu.cz
Křest knihy

Praha

Bubeneč

Jaroslav KosekVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Škola architektury Akademie výtvarných umění v Praze prof. Ing. arch. Miroslava Šika ETHZ arch. B.S.A SIA, Dr. h. c. si vás dovoluje pozvat na prezentaci knihy.
Akad. arch. Jaroslav Kosek patřil k posledním žákům profesora Josefa Gočára. Po praxi na stavbách a absolutoriu Vyšší průmyslové školy stavitelské v Hradci Králové spolupracoval na projektech rodinných domů se stavitelem Ladislavem Caňkářem a zvítězil v soutěži na Hálkovo divadlo v Nymburku. Na základě tohoto projektu byl přijat do mistrovské školy profesora Gočára, kterou na AVU absolvoval v letech 1934-1937. Za svůj diplomní projekt koncertní síně na Střeleckém ostrově byl odměněn Kotěrovou cenou, čestným rokem na AVU. Během studia se úspěšně zúčastnil Baťovy bytové soutěže ve Zlíně v roce 1935 a urbanistických soutěží na skupinu obytných domů v Podbrezové a konečně na řešení centra a obytných domů ve Slatinských Dolech na Podkarpatské Rusi, které byly zčásti realizovány. Poté působil jako samostatný architekt v Praze až do zrušení soukromých ateliérů po Únoru 1948. Na doporučení Josefa Chochola pracoval jako vedoucí skupiny v soukromém ateliéru národního umělce Jiřího Krohy. Odtud přešel do projekce v těžkém průmyslu, kde setrval až do odchodu do důchodu v roce 1976. Práce Jaroslava Koska byly zastoupeny na výstavě československé moderní architektury v Královském institutu britských architektů v Londýně v září 1947, koncipované Jaromírem Krejcarem. Později však nebyly zveřejňovány až do začátku roku 1989, kdy se objevily v časopisech Umění a řemesla a Československý architekt. V roce 1998 byl Jaroslav Kosek Obcí architektů oceněn titulem Osobnost české architektury.
Kniha, kterou připravili Jaroslav Kosek ml. a Vladimír Šlapeta dokumentuje životní i profesionální osudy tohoto výjimečného architekta a mimo jiné představuje i všechny tři výroční studentské projekty autora, vzniklé v mistrovské škole profesora Josefa Gočára.
Během setkání představí dílo architekta Jaroslava Koska Vladimír Šlapeta a vzpomínkami přispěje architekt Jaroslav Kosek mladší.
Prezentace knihy, které se zúčastní autorský tým se bude konat v pavilonu architektury AVU, U Akademie 172/2, Praha 7-Bubeneč. Ve středu 15. března 2023 v 17.30 hodin.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.