Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně - Galerie MINI

Místo konání
Poříčí 273/5, 639 00 Brno

Začátek
út 10.10.2023 18:00

Konec
čt 26.10.2023 18:00

Vernisáž
út 10.10.2023 18:00

Odkaz
https://www.fa.vutbr ...
VýstavyVložil
FA VUT

zpět na článek
Hřbitovy se obejdou i bez hrobů. Nahradí je pietní biocentra?

Architektka Blanka Solár se zabývá nedůstojným systémem pohřbívání. V rámci diplomové práce na Fakultě architektury VUT navrhla hřbitov bez hrobů. Svůj zájem spojila se spolkem Poslední stopa z.s. a snaží se otevřít citlivé téma pohřbívání v kontextu velkého businessu a legislativy. Výstava Hřbitov bez hrobů; pietní biocentrum? odkrývá zpovědi hrobníka a zaměstnance krematoria a ukazuje soudobé možnosti udržitelného pohřbívání. Expozice je k vidění v brněnské Galerii Mini na půdě Fakulty architektury VUT od 10. do 26. října 2023. V rámci vernisáže proběhne diskuze s autorkou výstavy, hrobníkem Adamem Vokáčem a ekologem Vilémem Jurkem. Výstava je audiovizuální konfrontací obrazů vize „hřbitova budoucnosti’’ (bio diverzní komponované krajiny, místa, kde to žije) architektky Blanky Solár a kritického vnitřního hlasu hrobníka a zaměstnance krematoria, zprostředkovaného audio narativem Adama Vokáče. Ten upozorňuje na realitu současného pohřebního průmyslu s představením legislativních omezení v otázce volby naší poslední stopy.

Po více než 100 letech od legalizace pohřbu žehem, a vlivem průmyslových reakcí na problém pohřbívání rostoucích městských populací, si vyžaduje téma kritickou revizi. Výstava vybízí k zamyšlení v této otázce a umožňuje připojit svůj podpis k petici za svobodné a udržitelné pohřebnictví, vydanou spolkem Poslední stopa z.s. 

Pietní biocentrum je ,,vizí hřbitova 21. století’’. Následným vývojem diplomové práce Projektivní prostor; Hřbitov bez Hrobů na FA VUT v Brně 2020 (ateliér Kristek-Sedlák) se vize svou strukturou a fungováním vztahuje ke dvěma oblastem - problematice biocenter a jejich údržby v české kulturní krajině, a na druhé straně v současnosti probíhající debatě o liberalizaci pohřebního zákona a aktualizaci pohřebního průmyslu v Česku, která prosazuje moderní, zpravidla ekologičtější / udržitelnější přístupy, již dostupné v zahraničí - zejména kompostování lidských těl, tzv. „teramace“ (Německo, USA).Vernisáž bude doprovozena diskuzí. Blanky Solár, hrobníka Adama Vokáče a ekologa a krajinného inženýra Viléma Jurka v 18:00 10.10. 2023 v Galerii Mini v Brně a bude dostupná do 26.10. 2023. Doprovodná diskuze a výstava se uskuteční také 13.11. 2023 od 18:00 v Pohřebním ateliéru na Vinohradské 161, v Praze – Strašnicích. 

Blanka Solár (*1994) absolvovala Fakultu architektury VUT v Brně a roční postgraduální studium na University of Strathclyde, Glasgow. Je zakládající architektkou studia bams office a iniciativy Cemetery of No Graves s cílem propojování relevantních odborníků a osvěty pro téma pietního biocentra. Od roku 2023 je členkou spolku Poslední stopa z.s. V současnosti se věnuje vlastní architektonické praxi, kreativní tvorbě a aktivismu spojenému s přírodním pohřebnictvím. 

Adam Vokáč (*1997) je hrobníkem a správcem Lučního hřbitova na Ďáblickém hřbitově v Praze. Absolvoval americký kurz Green Burial Masterclass a posléze založil spolek Poslední stopa, který se právě přírodním pohřebnictvím zabývá. Jeho prostřednictvím šíří osvětu o nových možnostech v pohřebnictví a cílí na jejich všeobecné i legislativní přijetí. 

Vilém Jurek (*1985) absolvent Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy Univerzity v Brně, oboru Krajinné inženýrství. Ekolog a popularizátor ochrany životního prostředí a dlouholetý pracovník neziskové organizace Rezekvítek pro péči o přírodu.

Obrazy a grafika: Blanka Solár
Audio narativy: Adam Vokáč
Odborná konzultace: Rostislav Koryčánek
Poděkování: Adéla Šoborová, Jan Kristek, Dana Sítařová, Karolína Munková, Klára Netrefová, Ludmila Jankovichová

Audio složku instalace technicky zajišťuje a sponzoruje Harangi Sound s.r.o.. Velkoformátový tisk sponzoruje firma SRP s.r.o
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.