Pořadatel
Galerie Architektury Brno

Místo konání
Starobrněnská 18, Brno

Začátek
st 05.1.2022 14:00

Konec
čt 17.2.2022 19:00

Vernisáž
st 22.12.2021 19:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Výstavy

Brno

Gabu HeindlVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Výstava je součástí probíhajícího výzkumu Gabu Heindl, který kriticky nahlíží roli architektury v rámci politik bydlení a plánování. Výchozím bodem je drobný Manifest politiky PÉČE o bydlení jako veřejného statku a lidského práva a PÉČE o půdu. Heindl však politická východiska takového snažení – sepsání manifestu – jasně vnímá jako vratká, dílčí, sporná.
V rámci aditivní koncepce dává výstava nahlédnout vývoj globální krize bydlení prostřednictvím rozhovorů s aktivisty a aktivistkami v oblasti bydlení v konkrétních kontextech Vídně, Brna, Norimberku, Londýna a Vancouveru. Heindl dění vztahuje ke svým projektům, které vychází ze specifického zájmu o hledání budoucích strategií v rámci (ne)uskutečněných scénářů bytových politik Rudé Vídně. Průběžné doplňovaný Manifest bydlení je příspěvkem k bojům za právo na bydlení a na město.
Gabu Heindl (PhD) je architektka, urbanistka a aktivistka, která se zabývá bydlením v politice, plánování a veřejné správě a veřejným prostorem. Je profesorkou urbanismu na Norimberském technologickém institutu a vedoucí ateliéru na Architectural Association v Londýně. Je zakladatelkou oceňované architektonické kanceláře GABU Heindl Architektur a byla předsedkyní Rakouské společnosti pro architekturu (ÖGFA). Její práce byly vystaveny na bienále v Hongkongu a Šen-čenu, ve Storefront for Art and Architecture v New Yorku a na Benátském bienále, naposledy na téma bydlení v rámci urbanismu platforem v rakouském pavilonu na Benátském bienále 2021. O architektuře také píše, vydala např. Building Critique. Architecture and its Discontent (editoři G. Heindl, M. Klein, C. Linortner, Lipsko, 2019) a monografii Stadtkonflikte. Radikale Demokratie in Architektur und Stadtplanung (Vídeň, 2020). Aktuálně se pro Vídeňskou komoru práce zabývá výzkumem spravedlnosti jako parametru územního plánování, výsledky představí v připravované publikaci Gerechte Stadt muss sein!.

Z důvodu současné nepříznivé epidemiologické situace se vernisáž a přednáška rakouské architektky Gabu Heindl uskuteční online. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 5. 1. 2022.

Odkaz na online vernisáž a přednášku MS Teams 22. 12. 2021 v 19:00
Otevírací doba: 22. 12. 2021–17. 2. 2022, ST–NE 14:00–19:00*
Galerie Architektury Brno, Starobrněnská 18
*pro veřejnost otevřeno od 5. 1. 2022
produkce: Karolína Plášková
architektura: Karolína Munková
grafický design: Bára Růžičková
instalace: Adam Tomaschek, Ludmila Jankovichová, Šimon Doubrava, Martin Králík
organizační pomoc: Adéla Šoborová, Radmila Presová
konzultace: Jan Kristek
Projekt vznikl s finanční podporou Ministerstva kultury, Nadace české architektury, Státního fondu kultury, města Brna a Fakulty architektury VUT v Brně. Akce se uskutečňuje pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.