Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
st 06.11.2019 19:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Přednášky

Praha

Karlín



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Individualizace je jednou z implicitních, utajených hybných sil diskusí o architektuře minimálně již od 60. let 20. století. Pohled na tento fenomén se však od té doby zásadně proměnil. V 60., 70. či 80. letech, a do velké míry dokonce i dnes, byla individualizaci vnímaná jako něco, čeho je třeba docílit. Hlavním úkolem progresivní architektury bylo nalézt a vytvořit rozdíly v estetice či uspořádání anebo je dokonce vyprovokovat. V současnosti a v dekádách, které jsou před námi, se individualizace stává něčím, co je zapotřebí řešit, co je nutné vstřebat. To představuje naprosto jiné zacílení a my se s tím potýkáme již dnes. Některé z nejzásadnějších problémů v architektuře a urbanismu, jako je například sídelní kaše či nejistota ohledně toho, co vlastně je veřejný prostor, jsou s individualizací bezprostředně spojené. Individualizace však přináší víc než jen to: ohrožuje samotnou podstatu toho, co jsme se naučili vnímat jako Architekturu s velkým A a městské plánování. To by samo o sobě nemusel být problém, nicméně ve společnosti existují určité základní povinnosti a úkoly, které by bylo třeba reorganizovat, a to zejména v oblasti urbanismu a navrhování měst. To před nás klade obrovský úkol, který je stále brán na příliš lehkou váhu, a to obzvlášť ze strany architektů. Je to tak nezměrný úkol protože, jak píše Ulrich Beck, „jakýkoli pokus přijít s novým konceptem, který by zajistil společenskou soudržnost, musí vycházet z vědomí toho, že individualismus, diverzita a skepse jsou v západní kultuře hluboce zakořeněné“.

Bart Lootsma je historik, teoretik, kritik a kurátor architektury, designu a vizuálního umění. V současné době je profesorem architektonické teorie na Fakultě architektury v Innsbrucku. Byl hostujícím profesorem na několika předních institucích, včetně Akademie der Bildenden Künste v Norimberku, Universität für angewandte Kunst ve Vídni a Berlage Institute v Rotterdamu, a také vedoucím vědeckého výzkumu na ETH Zürich, Studio Basel. Působil jako hostující kurátor ArchiLabu 2004, pořádaného v Orléans, a v roce 2016 byl spolukurátorem Pavilonu Černé Hory na bienále v Benátkách. Lootsma publikoval mnoho článků a několik knih a působil jako redaktor časopisů Forum, de Architect, ARCHIS, ARCH+, l’Architecture d’Aujourd’hui, Daidalos, Domus či GAM. Mezi jeho knihy mimo jiné patří: Media and Architecture (1998, s Dickem Rijkenem), SuperDutch: New Architecture in the Netherlands (2000), ArchiLab 2004: La ville à nu / The Naked City (2004), Reality Bytes: Selected Essays 1995–2015 (2016).

Přednáška se koná v rámci workshopu Elena Markus & Nick Förster: From Collective to Commoning.

Přednášku podpořilo Embassy of the Netherlands in the Czech Republic.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.