Are we architects? - Yanze Wang

Evoluce a revoluce v architektonickém vzdělávání v Číně (1920–1990)

Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně

Místo konání
Aula A118, Poříčí 5, Brno

Začátek
út 10.12.2019 18:00

Odkaz
https://www.fa.vutbr ...
Přednášky

Brno



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně zve na přednášku architektky Yanze Wang „Evoluce a revoluce v architektonickém vzdělávání v Číně (1920–1990)“, která je součástí přednáškové série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“. Akce se uskuteční v úterý 10. prosince 2019 v 18:00 hodin v přednáškové místnosti A118 na Fakultě architektury, Poříčí 5, Brno. Přednáška bude v angličtině.
Historie architektonického vzdělávání v Číně je podstatnou součástí modernizace architektonické disciplíny v zemi. Schéma vývoje, které vychází z pravdy a logiky historie, bude důležitým odkazem na výzvy současného architektonického vzdělávání.
Architektonické vzdělávání v Číně vychází z akademismu, klasického vzdělávacího modelu pařížské Školy výtvarných umění [École des Beaux-Arts]. Model byl zkombinován s vysokoškolským vzdělávacím systémem a zformován systematickým a efektivním paradigmatem k výchově architektů ve Spojených státech a později v Číně. Nicméně pod vlivem sociální reformy byl tento model architektonického vzdělávání považován za synonymum konzervatismu a byl postupně nahrazen modernismem. Mělo se za to, že tento model bránil modernizaci architektonického vzdělávání. Cílem výzkumu bylo obnovit důvěru v historická fakta bez předsudků a ukázat pozitivní přínos akademismu v architektonickém vzdělávání v Číně. Zabývá se také proměnami institucionálního systému a vědomostního rámce a čínských školách architektury s rostoucím významem konceptu Čínské architektury.

Yanze Wang je architektka a výzkumnice, dokončila doktorské studium na Škole architektury na Jihovýchodní univerzitě v Nankingu v Číně. Zaměřuje se na architektonické vzdělávání a pedagogiku., především na vývoj architektonického vzdělávání v Číně. Získala stipendium na GSAPP na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a Škole designu na Pensylvánské univerzitě ve Filadelfii. Byla výzkumnou asistentkou na Škole architektury na Čínské zniverzitě v Hongkongu. Mezi její články a publikace např. patří Pure Design: A Transitional Case of American Architectural Education in the Early 20th Century (2019), Beaux-Arts Composition and Its Evolution in China's Architectural Education (2018), Essence of the Beaux-Arts: A Critical Interpretation of Its Modernity (2018), Study on the Revival of Beaux-Arts Research in the 1970s of the United States (2017) a mnoho dalších. Byla asistentkou kurátora výstavy Vzestup modernity: první generace čínských architektů na Pensylvánské univerzitě v Muzeu Ťiang-su (2017) a Power Station of Art v Šanghaji (2018). Podílela se na mnoha architektonických projektech a v roce 2017 spoluzaložila studio Trim Architecture Group (TAG), které v Číně realizovalo několik projektů.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.