Are we architects? - Miodrag Kuč

Kultura nesouhlasu, politizace prostorových praktik

Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně

Místo konání
Aula A117, Poříčí 5, Brno

Začátek
čt 07.11.2019 19:00

Odkaz
http://www.fa.vutbr ...
Přednášky

Brno



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně, ve spolupráci s Galerií Architektury Brno a Studentskou obcí Fakulty architektury zve na přednášku interdisciplinárního umělce a urbánního teoretika Miodraga Kuče „Kultura nesouhlasu: Politizace prostorových praktik“, která je součástí přednáškové série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“. Akce se uskuteční ve čtvrtek 7. listopadu v 19:00 v přednáškové místnosti A117 na Fakultě architektury, Poříčí 5, Brno. Přednáška bude v angličtině.

KULTURA NESOUHLASU: POLITIZACE PROSTOROVÝCH PRAKTIK
Jelikož tradiční univerzity ztratily monopol na produkci vědomostí v oblasti prostorových disciplín, měli bychom si klást otázku, kde mohou mladí architekti získat prakticky orientované zkušenosti, mimo nekonečné stáže v architektonických kancelářích. Na druhou stranu matoucí vystavěná realita poháněná dynamikou realitního trhu a prekarizovaný sektor umění a kultury, ve kterém se někteří architekti angažují, jsou spojeny s různými nástrahami. Jaké strategie můžeme použít, abychom repolitizovali městský rozvoj? Jak můžeme osvobodit architekta od role „nástroje v rukou moci“ a učinit jej spíše posluchačem, moderátorem a kritickým hlasem postihovaných a marginalizovaných?

Miodrag Kuč je interdisciplinární umělec a urbánní teoretik, vyškolený jako architekt a urbanista v různých kulturních prostředích. Jeho práce se zabývá rolí pomíjivých struktur v nejistých urbánních podmínkách a prostorovými zásahy marginalizovaných sociálních skupin. Je zakladatelem studia ParaArtFormations, které pracuje na pomezí urbánních studií, performativního plánování, umělecké intervence a mikropolitik. V současnosti vede program a výzkumnou jednotku na ZK/U Berlin (Centrum pro umění a urbanismus), která se věnuje objevování nových způsobů produkce vědomostí skrze pohled kritické urbánní pedagogiky.

JSME ARCHITEKTI? O VZDĚLÁVÁNÍ, ARCHITEKTONICKÉ PROFESI A INSTITUCIONÁLNÍ KRITICE
V posledních patnácti letech je vzdělávání architektů vystaveno dvojímu tlaku. Jeden směr pramení z rekalibrace institucionálního rámce vysokého školství a je spojen s tím, co je někdy označováno jako „výzkumný obrat“. Na zvyšující se požadavky a výkon ve výzkumu školy architektury a designu reagovaly mlhavě artikulovaným přístupem nazývaným „research by design“ (výzkum skrze navrhování). Tento „úskok“ zřetelně ukazuje na epistemologický předěl mezi architekturou a metodologicky ukotvenějšími vědeckými obory, které provádějí výzkum bez přívlastků. Ve své podstatě stejný problém, který ale tentokrát přichází z vnějšku, je obvykle formulován jako problém teorie a praxe. Tento směr kritiky často poukazuje na odtažitost architektonického vzdělávání od reálných problémů a aplikovatelnost architektonického výzkumu do reálného života. Otázka relevance je přesně tím akupunkturním bodem, který spojuje pochybnosti o vztahu akademie a architektonické praxe, potažmo pochybnosti o relevanci architektonické profese pro současnou „Společnost“. Tímto postupem se z epistemologické otázky o podstatě architektonické výuky a výzkumu stává otázka ontologická: Jak se jako architekti vztahujeme k okolnímu světu a jakou roli v něm chceme hrát?

Přednášková série „Jsme architekti? O vzdělávání, architektonické profesi a institucionální kritice“ se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, statutárního města Brna a Nadace české architektury. 
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.