Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
čt 23.5.2019 19:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Přednášky

Praha

Karlín

ch+ architekci
Major Architekci
Maćków Pracownia Projektowa



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Iniciativa pawilony_pavilions se zaměřuje na objevování zapomenutých budov, které nabízely obchody a služby a které byly postaveny v 60. letech na sídlištích v polské Vratislavi. Jako objekty se tyto stavby dotýkají dvou podstatných témat polské diskuse o architektuře, které postupně mizí z krajiny polských měst: jde o problematiku poválečného moderního dědictví a místních služeb. V přednášce budeme uvažovat o tom, proč je v Polsku jen málo budov postavených po roce 1945, které mají statut památky, a proč tyto „pavilony“ mají přes svou jedinečnou architekturu jen malou šanci tento titul získat. Zaměříme se na příběh několika takových výjimečných objektů. V 60. letech, kdy monumentální architektura byla již daleka od toho, aby vytvářela ulice (jako tomu bylo v průmyslové éře), se pavilony staly náhražkou ulic a zárukou identity daného sousedství. Fungovaly jako místa setkávání, nakupování, ale i využívání služeb, jako jsou třeba kadeřnictví nebo krejčovství. Dnes jsou některé z těchto staveb opuštěné nebo je čeká demolice. Jiné prospívají, a to i přesto, že jsou pokryté reklamou a plakáty. Ukážeme, jak si pavilony představujeme po jejich renovaci, a zamyslíme se nad možnostmi, jak by měl vypadat jejich nový program fungování a jaké akce a aktivity by jim mohly pomoci být znovu „cool“.
Aleksandra Czupkiewicz (1991) působí jako architektka ve studiu Maćków Pracownia Projektowa. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Je spoluautorkou knih o Stefanu Müllerovi a Janu Szpakowiczovi a její práce se často objevuje v polských architektonických časopisech, včetně Architektura Murator či Zawod Architekt. Navrhuje také scénografii a různé instalace. Loni vedla v rámci konference Młodzi do Łodzi panel Ženy v architektuře a zahájila sérii přednášek s názvem Architektonické zápletky ve filmu, které byly součástí filmového festivalu MIASTOmovie ve Vratislavi.
Maria Wawer (1991) je architektka, pracuje v ateliéru Ch+ Architekci. Vystudovala Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Má rovněž zkušenost ze zahraničí: v Belgii pobývala během své stáže v bruselském architektonickém studiu JDS Architects (Julien de Smedt Architects), v Portugalsku pro změnu studovala na Fakultě architektury Lisabonské univerzity (Faculdade de Arquitetura da Universidade de Lisboa). Navrhuje instalace a a věnuje se především kulturním projektům středního rozsahu, vzdělávacím a komunitním centrům.
Patryk Kusz (1992) je architektem ve studiu Major Architekci. Vystudoval Fakultu architektury na Technické univerzitě ve Vratislavi. Spolupracoval s nadací Jednostka Architektury a s VROA Architekci na několika výstavách, jako například Patchwork: Architektura Jadwigy Grabowské-Hawrylakové, a na projektech revitalizace poválečné modernistické architektury. Zajímá se o fotografii, jeho snímky se objevily v Designboom, Fresh from Poland a v polských architektonických časopisech (ARCH, Architektura Murator či Architektura & Biznes).
Od roku 2018 tvoří neformální skupinu pawilony_pavilions. Katalogizují tyto objekty fotografiemi a projekty a ukazují, jak by mohly vypadat po renovaci, a debatují o nich.
Přednáška je organizována jako součást celoročního programu Galerie VI PER v rámci platformy Future Architecture.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.