Zóna Cidlina v Jičíně vznikne podle návrhu architektky Novotné

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
02.09.2019 07:50
Jičín

Jičín - Architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny Cidlina v Jičíně vyhrálo z devíti uchazečů uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt. Architekti by díky vítězství v soutěži měli pro město zpracovat i všechny stupně projektové dokumentace. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín). Náklady na vlastní vybudování odpočinkové zóny o rozloze kolem 7,5 hektaru město odhaduje na 40 milionů korun.


Zóna má vzniknout na dosud nevyužívaném území mezi sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou nedaleko průmyslových závodů. Přeměna lokality by měla být postupná a trvat by měla několik let. Město již v zóně vykoupilo potřebné pozemky a s firmou ČEZ vyjednalo přemístění vedení vysokého napětí. Vybudování zóny je důležité zejména pro lidi ze sídliště Nové Město, u kterého žádný park či veřejná zeleň nejsou.

V zóně Cidlina by měly podle návrhu Novotné vzniknout například vycházková trasa a park, herní místo pro děti, psí stezka, pumptracková dráha pro jízdu na kole, skatepark, odpočinková místa, grilovací koutky, trať pro in-line bruslení či kopec pro sáňkování.

Na druhém místě v architektonické soutěži skončil návrh kanceláře Rehwaldt Landscape Architects z Prahy a na třetím návrh firmy HaskoningDHV Czech Republic z Prahy. Vítězný návrh i všechny ostatní návrhy si bude moci veřejnost prohlédnout u příležitosti zasedání jičínského zastupitelstva ve Valdštejnském zámku 18. září.

Před květnovým vypsáním architektonické soutěže vedla radnice různými formami diskuzi s obyvateli města. Součástí zadávacích podmínek soutěže byly například i názory občanů, včetně anonymizovaných příspěvků na sociálních sítích.

Do budoucna město počítá s propojením dvou ulic na protilehlých stranách zóny. Výstavba komunikací pro automobilový provoz zatím v plánovaném čtyřicetimilionovém rozpočtu zahrnuta není.

Architektonické soutěže město Jičín v minulých letech uspořádalo na podobu mateřské školy Máj a na přeměnu bývalých kasáren na obytnou čtvrť. Právě příprava areálu kasáren pro novou výstavbu patří mezi současné priority města. Náklady na vybudování infrastruktury v lokalitě město odhaduje na 200 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články