Zlínská univerzita dokončuje rekonstrukci auly, autorkou je Eva Jiřičná

Vložil
ČTK
12.11.2021 19:00
Zlín

Eva Jiřičná


Zlín - Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) dokončuje rekonstrukci auly Academia centra v budově Fakulty managementu a ekonomiky v Mostní ulici. "Minulý týden byla kolaudace, nyní se dělají provozní zkoušky všech zařízení, je tady komplikovaná audiovizuální aparatura a další věci," řekl dnes novinářům kvestor UTB Alexander Černý. Zkoušky by měly být hotové za měsíc. Pokud to situace dovolí, 15. prosince by se mělo v aule konat slavnostní shromáždění ke 20. výročí UTB a poté by měl být objekt běžně požíván pro akademické obřady či konference. Prostor si dnes prohlédla architektka Eva Jiřičná, která novou podobu auly navrhla.


"Nejdůležitější je, aby se ti, kteří tady budou sedět a budou poslouchat, cítili dobře. Musí být sedadla, ze kterých je odevšud vidět, na kterých se pohodlně sedí. Během promocí tady budou sedět příbuzní a budou se dívat, jak jejich děti uspěly v životě. Celá záležitost byla koncipovaná na to, abychom vytvořili pozadí pro účinkující, což jsou ti, kteří budou diplomy udělovat, ti, co to budou pozorovat, a studenti," řekla dnes novinářům Jiřičná.

Základní barvou sálu je šedá, v oranžové barvě, což je také barva univerzity, jsou sedačky. Barva by podle ní měla pozvednout na mysli. "Architekti by měli dělat něco pro radost, často jsou pro šedou a černou. Už jsem dospěla k tomu, že je lepší barvy používat," uvedla Jiřičná. Při dnešním kontrolním dni se podle jejích slov řešily jen maličkosti.

Jiřičná pro UTB již navrhla Vzdělávací komplex, je také autorkou nedalekého kongresového a univerzitního centra. "Po 53 letech v Anglii je pro mě Zlín rodné město. Jsem opravdu pyšná, že jsem se tady narodila a že se tady můžu vracet. Že jsem měla životní příležitost tady něco 'napáchat', považuji za štěstí," uvedla Jiřičná. Univerzita s ní spolupracuje 20 let. "Jsme s její prací velmi spokojeni a jsme hrdí na to, že ve Zlíně můžeme ukazovat její architekturu," uvedl rektor UTB Vladimír Sedlařík.

Aula sloužila více než 25 let. Rekonstrukce auly, předsálí, sociálních zařízení, technického zázemí i bufetu začala letos v lednu. Hlavním důvodem uzavření prostoru auly byly nedostatky v požárně bezpečnostních předpisech. "Spravilo se vše od střechy do suterénu, vše je nové," uvedl kvestor. Náklady byly 90 milionů korun, UTB hradila rekonstrukci z vlastních prostředků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články