Zelenou bránu v Pardubicích v anketě omítlo 56 pct lidí

Vložil
ČTK
03.09.2019 08:15
Pardubice


Pardubice - Internetové ankety o omítnutí, či neomítnutí Zelené brány v Pardubicích se zúčastnilo 1813 respondentů. Omítku si přeje 56 procent hlasujících, 44 procent naopak chce, aby dominanta města zůstala tak, jak je. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS). Fasádu nemá památka přes 100 let. Odborníci preferují její návrat.


"Čekal jsem, že lidé spíš budou proti omítnutí, Zelená brána bez omítky je tradičním symbolem města," řekl Kvaš. Sám se přiklání k návratu omítky, jak navrhují památkáři.

Anketu zhodnotí v září zastupitelé a domluví se na dalším postupu. Oprava Zelené brány nezačne dřív než příští rok, možná ani to ne, dodal Kvaš.

Brána pochází z roku 1507, po požáru v roce 1538 se zvýšila zhruba o 13 metrů a kolem roku 1542 dostala současnou podobu zastřešení. V té době stavbaři také věž omítli. Neomítnutá je Zelená brána od roku 1912. Změnu navrhl architekt Bóža Dvořák v duchu historického purismu. V té době město v horních partiích nechalo postavit ochoz.

Omítka podle odborníků zdivo lépe ochrání. Věž je z tmavého kamene, který se v létě zahřívá na povrchu a naopak uvnitř je zdivo chladné. Teplotní rozdíly způsobují vertikální trhliny. Pouhá konzervace kamene spočítá v očištění a chemickém ošetření. Metodu je nutné opakovat každých pět let.
0 komentářů
přidat komentář

Související články