Zelená brána bude mít omítku, rozhodly Pardubice

Vložil
ČTK
12.03.2021 12:50
Pardubice


Pardubice – Zelená brána v Pardubicích bude mít znovu omítku, kterou doporučují odborníci, aby nedegradovalo její zdivo. Bez fasády je brána přes 100 let. ČTK to řekl mluvčí radnice Radim Jelínek.


Zastupitelé ve čtvrtek schválili omítnutí stavby 20 hlasy, což je nejtěsnější většina. "Neznamená to, že se hned bude omítat. Bude se vypracovávat dokumentace, projektovat, musí se zajistit financování," řekl dnes Jelínek.

Zelená brána s 59 metry je jako historická dominanta častým námětem pohlednic a je jedním ze vstupních míst do historického centra. Stavba, tedy věž a předbraní, pochází z roku 1507. V roce 1538 ji postihl požár. Po opravě se zvýšila o 13 metrů. Od roku 1542 má současnou podobu zastřešení. V roce 1912 město v duchu historického purismu na bráně na návrh architekta Bóžy Dvořáka odstranilo omítku.

Radnice Zelenou bránu nechala v minulých letech dvakrát opravit. Zajistila mimo jiné její statiku. Brána ale bez omítky podle odborníků degraduje. Uvnitř je zdivo studené, v létě se na povrchu zahřívá, což ho poškozuje. Omítka by měla bránu ochránit před výkyvy počasí. Konzervace zdiva je podle odborníků nevhodná, je náročná na očištění povrchu kamene a není efektivní. Musí se za pár let opakovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články