Zdobit kruhové objezdy uměleckými díly na Vysočině populární není

Vložil
ČTK
14.10.2019 08:30
Jihlava

Kruhový objezd v Komořanech
Jihlava - Batelov na Jihlavsku chce na nový kruhový objezd, který bude součástí revitalizovaného náměstí, plastiku od uměleckého kováře Leopolda Habermanna. Náklady ještě nejsou stanovené. Plastika, jejíž návrh Habermann pojmenoval jako Nekonečno, bude instalovaná příští rok. Umisťování uměleckých děl doprostřed okružních křižovatek není na Vysočině obvyklé, zjistila ČTK u oslovených měst. Jednotnou podobu jim chce dát Třebíč, Pelhřimov chce o jednotné výzdobě diskutovat s městským architektem, kterého hledá.


"Pelhřimovská radnice v současné době vybírá městského architekta, se kterým bude prodiskutována v příštím roce i tématika umístění dekorací na kruhové objezdy v Pelhřimově," řekla Andrea Unterfrancová z pelhřimovské radnice. Ve městě nyní zdobí objezd v Pražské ulici obří židle, která je dílem místní střední školy. Je vysoká přes čtyři metry a vznikla v roce 2013 , kdy ji Agentura Dobrý den zapsala mezi české rekordy. Loni agentura navrhla umístit na další kruhový objezd u Kauflandu obří nákupní košík. Obyvatelé města to ale v anketě zamítli.

Podle starosty Batelova Jiřího Doležala má objektu uprostřed křižovatky i jistý bezpečnostní dopad. "Chceme aby přes křižovatku nebylo vidět, aby se lidé soustředili a sledovali především to, kdo přijíždí zleva," řekl starosta. Náklady ne objekt nespecifikoval. "Jestliže celé náměstí bude stát 35 milionů korun, tak to asi nebude zas tak zásadní položka," řekl.

Třebíč bude na kruhových objezdech jednotně kombinovat kámen a květiny. Výsledná dekorace, kterou chce město umístit příští rok, je inspirovaná rozetami (kruhovými otvory s vitráží) na bazilice svatého Prokopa, která je od roku 2003 společně s židovským městem památkou zapsanou na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jednotnou výzdobu získají kruhové objezdy v ulicích Velkomeziříčská, Samešova, Míčova, Rafaelova, Táborská a Znojemská a na Václavském náměstí.

Ve Žďáru nad Sázavou ani v Jihlavě umělecká díla na kruhových objezdech nejsou. Jihlava ani nestojí o jejich jednotnou podobu, řekla Aneta Hrdličková z jihlavské radnice. Dvě křižovatky ve městě s hornickou minulostí nyní zdobí havířské vozíky, jinde jsou jen keře a květiny. Umístit umělecké dílo do středu kruhového objezdu chce Jihlava až v rámci plánovaného dopravního terminálu.
0 komentářů
přidat komentář