ZČU se zatím nepodařilo prodat budovu bývalého ředitelství plzeňské Škody

Vložil
ČTK
21.05.2024 22:20
Plzeň


Plzeň - Západočeské univerzitě (ZČU) v Plzni se zatím nepodařilo prodat rozsáhlou budovu bývalého generálního ředitelství Škody v Tylově ulici poblíž centra. V pondělí po 45 dnech skončila lhůta pro podávání nabídek na odkup objektu, univerzita ale neobdržela žádnou relevantní nabídku. ČTK to dnes sdělila mluvčí ZČU Andrea Čandová. Univerzita je připravena nabídnout budovu k prodeji znovu, termín zatím stanovený není.


Dřívější vedení školy koupilo rozlehlý objekt v roce 2010. Několik let tam sídlila fakulta zdravotnických studií a krátce fakulta ekonomická. Od roku 2017 je budova prázdná, univerzita ji udržuje. Vzhledem k současným i očekávaným počtům studentů není pro univerzitu dále smysluplně využitelná, strategický záměr s ní nepočítá. "Cílem vedení univerzity od začátku nebylo prodat budovu za každou cenu, ale počkat právě na nabídku s relevantní cenou. Ta byla odhadem stanovena na 174,6 milionu korun," uvedla mluvčí.

Zatím není jasné kdy a jakým způsobem škola objekt znovu nabídne. "Momentálně vedení univerzity zvažuje úpravu způsobu prodeje, další cesty k lepšímu rozšíření informace o prodeji mezi potenciální kupce a na žádost některých zájemců také prodloužení lhůty, po kterou bude možné nabídky podávat," doplnila Čandová.

Budovu prodávala ZČU ve veřejné soutěži za nejvyšší možnou částku. Objekt poprvé nabízela v roce 2022, kdy se jí ozvalo několik zájemců. Objevily se ale formální nedostatky v dokumentaci, které se už podařilo odstranit.

Předminulé vedení ZČU kupovalo budovu v roce 2010 s plánem na přestavbu a vytvoření zázemí pro vybrané fakulty. Tehdy měla ZČU 19.000 studujících, teď jich je 12.000. Přestože ZČU počítá s tím, že počet studentů se v budoucnosti o několik tisíc navýší, objekt nevyužije. Univerzita také investovala do ostatních pracovišť a postavila v kampusu nové zázemí pro fakulty i výzkumné ústavy.

Objekt je zasazený do řadové zástavby, má čtyři nadzemní a dvě podzemní podlaží. "Jeho atraktivita spočívá v rozsáhlých prostorách s dobrou občanskou vybaveností a velmi dobrou dostupností do centra," uvedla v dubnu Čandová. Díky sousednímu průmyslovému areálu se podle ní nabízela zajímavá investice pro lehkou výrobu, skladovací prostory nebo polyfunkční využití. Přilehlé náměstí Emila Škody se město navíc chystá revitalizovat a proměnit v plnohodnotnou městskou čtvrť s byty, obchody a kancelářemi.
0 komentářů
přidat komentář

Související články