Začne oprava věže břeclavského zámku, přijde na 5,76 milionu Kč

Vložil
ČTK
12.03.2020 20:15
Brno

Brno - Opravou jižní věže začne letos dlouho plánovaná rekonstrukce břeclavského zámku. Kvůli velké finanční náročnosti rozdělilo město opravy do několika etap. Oprava věže má být hotová do letošního listopadu. Město o tom informovalo v tiskové zprávě.


"Rekonstrukcí jižní věže jsme zahájili tolik potřebné opravy zámku. Těm předcházel archeologický průzkum, který ukázal bohatou historii místa. Na konci března podáme žádost o dotaci na další revitalizaci zámku do Norských fondů, do konce dubna požádáme o dotace ministerstvo pro místní rozvoj," uvedl břeclavský starosta Svatopluk Pěček (ANO).

Do konce března je naplánovaný na věži takzvaný stratigrafický průzkum, který mapuje složení jednotlivých vrstev omítky. Potom začne samotná oprava, která vyjde na 5,76 milionu korun. Půlmilionovou dotaci získalo město od ministerstva kultury, další půlmilion dá na opravu Jihomoravský kraj, zbytek půjde z rozpočtu města.

To má na letošek vyčleněno na opravy zámku 11 milionů korun. Projekt na rekonstrukci má město zpracovaný už od roku 2009, celkové náklady by ale přesáhly 200 milionů korun, proto je oprava rozdělena do několika etap a město se snaží na jednotlivé práce získávat dotace.

Kromě jižní věže by letos mělo prodělat opravu i jižní křídlo zámku, kde má vzniknout sociální zázemí pro obsluhu i návštěvníky vyhlídkové věže, malý sál i místo pro Turistické a informační centrum.

Archeologický průzkum na zámku odhalil několik zajímavých objevů. Odborníci našli ve sklepeních například 1000 let starou hradbu, pod kterou mohou být pozůstatky ještě staršího osídlení, v základech zámku našli také troje lidské ostatky. Mrtví zřejmě zahynuli násilnou smrtí, jednou z prověřovaných hypotéz je i to, že mohlo jít o oběti nějakého rituálu. Stáří ostatků bylo asi 1000 let.

Na místě dnešního zámku stál kdysi hraniční hrad vybudovaný knížetem Břetislavem I., od něhož panství dostalo své jméno. Břetislav I. se narodil po roce 1000 a zemřel v roce 1055.

Později přemyslovský hrad i Novou a Starou Břeclav získali Žerotínové, kteří zeměpanský hrad v první polovině 16. století přestavěli na honosný zámek. Lichtenštejnové pak dali zámku romantickou podobu umělé zříceniny. V posledních letech je budova ve špatném stavu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články