Začne oprava Hlávkova mostu, auta budou jezdit jedním pruhem

Vložil
ČTK
22.04.2020 09:30
Praha

Pavel Janák


Praha - Na pražském Hlávkově mostě začíná výměna nejpoškozenějších přechodových panelů mezi jednotlivými částmi soumostí, po kterých jezdí tramvaje. Výměna, kterou provede Technická správa komunikací (TSK), skončí 11. května. Při pracích bude částečně omezena doprava, automobily budou jezdit jedním jízdním pruhem. Tramvajová doprava bude bez omezení. Hlávkův most tvoří několik mostů, které jsou ve špatném stavu.


Praha zároveň připravuje opravu, při které bude nutno zřejmě některé části mostu zbourat. Hotova má být do dvou let. První části mostu vznikly v letech 1908 až 1910, ty nejnovější jsou z přelomu 50. a 60. let. Most je památkově chráněný.

Délka opravovaného úseku je zhruba 107 metrů. TSK nechá odstranit všechny vrstvy vozovky a vybourat poškozené prefabrikované desky. Rekonstrukce čeká také asfaltové izolační pásy.

Nedávná analýza Kloknerova ústavu ČVUT prokázala, že základy, pilíře a nosné oblouky historických částí mostu jsou v pořádku. V dobré kondici jsou také pilíře a základy. Odborníci odebírali vzorky až do takzvaných podzákladů. Založení mostu je podle odborníků funkční a v pořádku.

Naopak ve velmi špatném stavu je část mostu, která ústí na Vltavskou. Tvoří ji takzvaná předpjatá konstrukce a odborníci doporučují ji zbourat a nahradit novou. Rekonstrukci vyžaduje i výzdoba mostu a v dobrém stavu nejsou ani římsy a zábradlí.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Praha aktuálně řeší také opravu Libeňského mostu. Ve špatném stavu je rovněž Palackého most a Praha letos opraví spodní části Barrandovského mostu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články