Začala stavba základní školy se 14 kmenovými třídami v pražském Šeberově

Vložil
ČTK
16.09.2022 19:35
Praha


Praha - Nová základní škola (ZŠ) v pražském Šeberově, jejíž výstavba dnes začala, nabídne školákům 14 kmenových tříd a další prostory. Budova je navržena tak, aby se v budoucnu mohla rozšířit až na kmenových 27 tříd. Novinářům to dnes sdělili primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Školu staví zhruba za 477 milionů Kč společnosti PKS stavby a VISTORIA CZ na městském pozemku v ulici K Hrnčířům.


V kmenových třídách mají zázemí jednotlivé ročníky. Udávají tak, kolik žáků může školu navštěvovat.

Podle radního Šimrala je nyní v plánu školské objekty stavět v okrajových částech Prahy, kde je jich nedostatek. Roli v tom podle něj hraje mimo jiné demografický nárůst, kdy se do těchto lokalit stěhují mladé rodiny.

Další růst počtu obyvatel se očekává i ve spádové oblasti Šeberova a okolí včetně Kunratic. Nyní vznikající ZŠ tak má technologické provozy navrženy tak, aby mohla být v budoucnu rozšířena. "Další navyšování kapacit mateřských a základních škol považuji za jednu z priorit Prahy, proto v Šeberově z původních 14 kmenových tříd do budoucna počítáme s rozšířením až na možných 27," řekl radní, v jehož gesci je školství v metropoli.

Novostavba ZŠ vzniká mezi Šeberovem a Hrnčíři podle projektu od firmy ADR. V objektu budou kromě kmenových tříd odborné učebny, zázemí pro pedagogy školy, školní kuchyně s jídelnou a tělocvična. Zeleň v areálu se bude zalévat dešťovou vodou z retenční nádrže. Podle zástupců Prahy se nyní řeší vytápění objektu. Projektanti navrhli v roce 2019 vytápění s využitím plynové kotelny. Kvůli stávající energetické krizi se zvažuje výměna za tepelná čerpadla.

Projekt výstavby ZŠ připravila šeberovská radnice, stavbu financuje magistrát. Ten bude budovu školy vlastnit. Stavba by měla trvat 28 měsíců, začátek stavebních prací je podle harmonogramu naplánovaný na konec roku.

Nedostatek míst ve školách je v metropoli problém. Nové školy je v plánu stavět třeba v Březiněvsi, Kolovratech, Dolních Počernicích či v Praze 12. Školu pro asi 700 školáků staví Praha 9. Nedostatečnou kapacitu školských budov řeší radnice také přístavbami stávajících budov nebo stavěním modulových objektů a dřevostaveb.

Praha má letos ve školství investovat 686 milionů Kč na přístavby a opravy školských objektů, na stavbu ZŠ Šeberov je určeno dalších 120 milionů. Celkem Praha hospodaří s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun. Investovat se má asi 19,68 miliardy. Rozpočet na tento rok zastupitelé schválili v prosinci 2021.

Městská část Praha-Šeberov se nachází na jihovýchodním okraji Prahy, spadají pod ní i sousední Hrnčíře. Podle dat Českého statistického úřadu tam ke konci roku 2019 žilo 3309 obyvatel, v sousedních Kunraticích asi 10.000 obyvatel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články