Praha chce v další dekádě investovat do základních škol čtyři miliardy Kč

Vložil
ČTK
01.09.2021 08:05
Praha


Praha – Praha by v dalších deseti letech měla do rozvoje základního školství investovat alespoň čtyři miliardy korun. V letošním roce je na rozšiřování kapacit mateřských a základních škol v rozpočtu Prahy určeno 700 milionů korun, peníze magistrát buď dává městským částem, nebo investuje sám. ČTK to řekl radní města pro školství Vít Šimral při otevření přístavby Základní školy Chodov.


Radní vysvětlil, že magistrát každý rok rozděluje městským částem 500 milionů korun na investice, z nichž již letos na školské projekty šlo asi 300 milionů Kč. Dalších 400 milionů korun pak tvoří zvláštní položku v rozpočtu města na rozšiřování kapacit základních škol a spadají pod ní projekty jako již zahájená stavba základní školy v Šeberově nebo plánovaná škola v Kolovratech. Město podle Šimrala také chce přidat Praze 9 peníze na zahájenou stavbu základní školy U Elektry nebo postavit školu v Čakovicích.

S ohledem na demografické prognózy plánuje magistrát investovat do zvyšování kapacit základních i mateřských škol i nadále. Šimral tento týden novinářům řekl, že na podzim by měla být zveřejněná analýza spojená s předpokládanými investicemi v této oblasti do dalších let. Město podle něj na základě potřeb městských částí vytipuje alespoň pět prioritních oblastí, kde by se měly školy začít stavět do dvou let. Dlouhodobě se podle něj počítá se stavbou deseti škol, ale město musí brát v potaz i finance.

Například dnes otevřená přístavba Základní školy Chodov vyšla Prahu 11 na 187 milionů korun, z toho 40 milionů získala z končícího evropského operačního programu Praha – pól růstu a 100 milionů tvořila bezúročná půjčka magistrátu, ze které již město radnici čtvrtinu odpustilo. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl, že namísto původního evropského programu určeného pro metropoli se sice magistrátu podařilo vyjednat náhradu, ovšem s méně výhodnými podmínkami.

Na zvýšení počtu míst pro žáky ve školách nyní pracují i jiné městské části. Kapacita základních škol Emy Destinnové a na náměstí Svobody v Praze 6 se zvětší o 240 míst díky půdním vestavbám. Osm nových tříd se otevře v prostorách základní školy Na Balabence v Praze 9. Od letošního roku se v deváté městské části staví také zcela nová škola U Elektry. Dimenzovaná je zhruba pro 783 dětí. Nová škola vznikající v Šeberově má mít 14 tříd, tělocvičnu a venkovní hřiště.

Pražský magistrát provozuje střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy, mateřské a základní mají na starosti městské části. V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských, 292 základních a 188 středních škol.
0 komentářů
přidat komentář

Související články