Z bývalé prádelny vznikl v Brně byt na 18 metrech čtverečních

Vložil
ČTK
04.03.2018 19:15
Brno

Adam Rujbr
Adam Rujbr Architects s.r.o.


Brno - Že se dá bydlet i na 18 metrech čtverečních, chce ukázat architekt Adam Rujbr. Z bývalé prádelny a sušárny v Běhounské ulici v Brně vytvořil moderně vybavený prostor, který slouží jako showroom, zážitkové ubytování i příležitostné zázemí pro majitele. Podle odborníků na reality je o malometrážní byty v Brně velký zájem, ale většinou mají až dvojnásobnou plochu. Majitelé je často pořizují jako investici a pronajímají, a to nejraději v novostavbách.


Byt v Běhounské je třetí původně nebytový prostor, který Rujbr podobně adaptoval. První vznikl z prádelny v Lidické ulici v Brně, další z bývalé maštale a pivního šenku v Jakubské ulici v Praze. "Základní vize je dát život opuštěným místům. Chodím po městech a vidím, kolik budov je prázdných, kolik míst je nevyužitých," řekl Rujbr. Rozhodl se proto v projektu Living showroom využít už existující prostory namísto zabírání zemědělské půdy.

Minimalistický byt v Běhounské vznikl díky investici majitele Michala Chládka, kterého koncept zaujal. "Myslím si, že města by se měla zahušťovat a využívat prostory, které leží ladem, než stavět na zelené louce," řekl Chládek.

Spíše než transformací starších prostorů však garsonky podle odborníků stále vznikají v novostavbách. "Tyto prostory, dříve nejčastěji označované jako ateliéry, vznikaly zejména kvůli nesplnění některé ze stavebních norem. Dnes vznikají v podobě tzv. ubytovacích jednotek zejména kvůli limitům územního plánu, který v řadě lokalit vyžaduje polyfunkční budovy namísto budov k bydlení," uvedl obchodní ředitel developerské společnosti Trikaya František Šudřich. Ubytovací jednotky mají podle stavebních předpisů sloužit k přechodnému ubytování.

Malometrážní byty jsou podle developerů ideální nemovitostí pro investory. "Výnosy z jejich pronájmu jsou v poměru k pořizovací ceně nejlepší a jejich koupi si může zpravidla dovolit i méně movitý zájemce," vysvětlil Šudřich. Často je kupují rodiče dětem jako startovací byty.

Velký zájem o malé byty potvrzují i realitní kanceláře. Tvoří asi třetinu poptávky po bydlení v novostavbách, dříve to byla čtvrtina. "Hodně lidí je má na projímání, takže poptávka je tam díky tomu největší," řekl majitel realitní společnosti Nejlepší bydlení Vladimír Veselský. Řeč je však o standardních výměrách kolem 30 až 35 metrů čtverečních u jednopokojového bytu, případně i větších prostorech.

Bydlení na 18 metrech čtverečních je podle Šudřicha spíše výstřelkem. "Technická norma pro obytné budovy navíc uvádí, že pokud byt tvoří jedna místnost, musí mít plochu nejméně 16 metrů čtverečních," uvedl. Na koupelnu i s toaletou by tak v klasicky řešeném bytě zbyly jen dva metry čtvereční. Architekt Rujbr se však s omezeným prostorem vypořádal tak, že koupelnu oddělil pouhou posuvnou stěnou. Jeho showroom je tak skutečně doslova jednopokojovým bytem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články