Z bývalé elektrárny v Trutnově bude galerie moderního umění

Vložil
ČTK
30.11.2020 22:25
Trutnov

Atelier Tsunami, s.r.o.

Trutnov - Z více než 100 let staré budovy bývalé elektrárny v Trutnově bude kulturní centrum s galerií moderního umění. K novému účelu se objekt v trutnovské čtvrti Poříčí rozhodla využít trutnovská rodinná firma Kasper Group, v jejímž areálu elektrárna stojí. Přestavba objektu začala letos v únoru. První sochařská výstava by se v něm měla konat na jaře roku 2022. Úplné dokončení komplexu pod názvem EPO1 je plánováno do let 2024 až 2025.

Za projektem v hodnotě desítek milionů korun stojí manželé Kasperovi, jejichž Kasper Group je jedním z největších zaměstnavatelů na Trutnovsku. Přestavbu chtějí pořídit z vlastních peněz bez využití grantů či dotací. Podle Rudolfa Kaspera kvalitní kultura vychovává. "Když před 106 lety zahájila elektrárna provoz, dodávala elektřinu pro více než 60 měst a obcí. Nyní by mohla mnohem větší část kraje, země i našeho kontinentu zásobovat špičkovým výtvarným uměním," řekl.

V pětipodlažním objektu z režného zdiva by mělo najít místo současné umění, nadrozměrné sochy i ateliéry pro umělce. Cílem obnovy objektu, který v minulosti sloužil pro výrobu podniku ČKD Dukla, je zachovat jeho původní vzhled. Proměnu elektrárny, která je rozdělena na několik etap, navrhli projektanti náchodského Atelieru Tsunami.

Galerie nabídne výstavní plochu o velikosti 3400 metrů čtverečních. Tři z pěti podlaží bývalé rozvodny se promění ve výstavní prostor pro menší trojrozměrné objekty, obrazy, grafiku či fotografie, součástí objektu bude i depozitář a technické zázemí. Největším prostorem se stane původní generátorovna a turbínová hala, kde by měly být velké sochy. Právě sochy, které se kvůli své velikosti do jiných českých galerií nevejdou, myjí být lákadlem centra EPO1.

"Chceme se zaměřit na plastiky a sochy, protože prostory centra si o to doslova říkají. Navíc máme k sochám vřelý vztah, v naší továrně spolupracujeme se sochaři a některá díla si sami kupujeme," uvedl Kasper. Vedle krátkodobých expozic se v centru počítá také s pracovními setkáními s umělci, mladými lidmi a studenty.

Kasper Group spolupracuje například se sochařem Michalem Gabrielem. Firma vytvořila několik jeho soch z ocelových nerezových lamel. Vznikly tak například ocelový žralok, ocelový lev či 3,5 metru vysoká socha jezdce na koni, která je nyní k vidění na trutnovském Krakonošově náměstí.

Vznik skupiny Kasper Group spadá do roku 1990. Hlavní částí jejího podnikání je zakázková strojírenská výroba, výroba tlakových a netlakových nádob a výroba krovů a dřevěných nosných konstrukcí. Roční obrat Kasper Group se pohybuje na úrovni 800 milionů korun, práci dává přibližně 450 lidem.
0 komentářů
přidat komentář