Z 25 nově prohlášených památek je polovina moderních staveb

Vložil
ČTK
03.12.2014 20:55
Praha

Praha - Celkem 25 objektů či předmětů se ve třetím čtvrtletí letošního roku stalo kulturními památkami. Je mezi nimi pět vil a dalších sedm moderních staveb, například přehrada s elektrárnou a správní budova chemičky. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Tichá. Podle ní to svědčí o rostoucím zájmu o moderní architekturu jako téma památkové péče.
    Není tomu však ve všech případech, které ministerstvo kultury posuzuje a které na návrh kterékoli fyzické či právnické osoby věci či soubory za kulturní památky prohlašuje. Nedávno například odmítlo za kulturní památku opakovaně prohlásit havířovské nádraží, které je podle odborníků unikátním dokladem architektury bruselského stylu. Nádraží kvůli tomu, že nemá památkovou ochranu, hrozí demolice.
    Z 25 nově prohlášených staveb tvoří pět vily, tedy stavby, které si majetnější vrstvy pořizovaly pro rodinné bydlení. V českých zemích se rozšířily v druhé polovině 19. století, kdy vznikaly v tehdy oblíbených historizujících architektonických slozích.
    Zbraslavská vila, které se říká Storchova, byla vystavěna v letech 1892 a 1893 pro právníka a univerzitního profesora Františka Storcha. V její architektuře se mísí vlivy historismu a secese. Z 20. let 20. století pochází venkovskou zástavbou a architekturou horských turistických chat inspirovaná vila v Jablonci nad Nisou, ale také velmi odlišný dům z Liberce-Kristiánova, jehož architektura je popisována jako barokizující moderna s odrazy soudobého novoklasicismu. Oblíbenost historizujících slohů přetrvávala i nadále; za památku prohlášená palácová novobarokní vila byla v Ústí nad Labem - Střekově vystavěna až ve 30. letech 20. století.
    V roce 1910 byla postavena hasičská zbrojnice v ulici Svobody v Mikulově, technická stavba s hranolovou věží. O něco později byla dokončena přehrada a vodní elektrárna v Liberci-Rudolfově. Správní budovu Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem ze 30. let 20. století popisují experti jako příklad expresionistické architektury. Hotel Společenský dům v Otrokovicích, otevřený roku 1936, a spořitelnu v Soběslavi z roku 1938 zase jako kvalitní stavby architektury funkcionalistické.
    V Ústředním seznamu kulturních památek je k dnešnímu dni zapsáno 40.317 nemovitých památek a 296 národních kulturních památek. Seznam movitých památek není veřejně přístupný.
    Studiu moderní architektury se bude věnovat nově vzniklé Metodické centrum moderní architektury se sídlem ve vile Stiassni v Brně-Pisárkách. Architektura 20. století byla dlouho státní památkovou péčí opomíjena.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Nádraží Havířov
Daniel Š.
04.12.14 11:51
zobrazit všechny komentáře

Související články