Výstava dokumentuje proměny pražských nábřeží

Vložil
ČTK
14.07.2009 16:45
Praha

Praha - Na Staroměstské radnici mohou lidé až do 1. listopadu zhlédnout výstavu o proměnách pražských nábřeží. Připravili ji architekti Útvaru rozvoje hlavního města Prahy (ÚRM). Vystaveny jsou historické fotografie, plány města i modely. Zájemci se například dozvědí, že nábřeží dříve sloužila především k uskladnění dřeva nebo co byla takzvaná čapadla.
    Výstava se zaměřuje především na břehy Vltavy od Vyšehradu po právnickou fakultu. Na fotografiích si mohou lidé porovnat jejich vzhled před 150 lety se současným stavem.
    "Vybírali jsme z několika tisíc fotografií, celkem jich má fotoarchiv útvaru rozvoje asi 50.000. Na výstavě tak uvidí návštěvníci stovku těch nejlepších i několik obrázků grafických prací," uvedl ředitel ÚRM Bořek Votava. "Jedna z nejvzácnějších fotografií je z roku 1865, kde je k vidění výstavba dnešního Štefánikova mostu. Tehdy se jmenoval most Františka I.," doplnil autor výstavy Ladislav Honeiser.
    Nábřeží se podle architektů nejvíce měnila od druhé poloviny 19. století, kdy byly vystavěny některé nové mosty a nábřežní zdi. Dokud na březích nebyly nábřežní zdi, přístup k řece byl po přirozeném svahu a budovy tak musely být dostatečně daleko od vody, aby nebyly strženy povodní. Teprve poté vznikly u vody tehdy atraktivní plochy pro výstavbu, na kterých vyrostly některé dominanty, jako je sídlo Národního divadla, Právnické fakulty Univerzity Karlovy nebo Rudolfinum.
    Samostatná kapitola výstavy se věnuje mlýnům a skladům dřeva, kterým nábřeží dlouhou dobu sloužila. Vltava byla v době, kdy neexistovala železnice, téměř jedinou možností dopravy většího množství dřeva. Na tocích se pak zřizovala takzvaná čapadla, tedy zaklenuté průchody v nábřežních zdech, které byly používány k zachycení dřeva a jeho vytažení. Čapadla mohou lidé dodnes vidět na Smetanově nebo Rašínově nábřeží.
    "Záhadou dnešní doby je, jak se našim předkům podařilo skládat dřevo na sebe do sedmimetrové výšky bez jakékoliv vnější podpory. Vyzýváme proto návštěvníky, aby do výstavní knihy zapsali svůj názor a vysvětlení," poznamenal Honeiser.
    Výstava nazvaná Proměny města - staroměstský a novoměstský břeh je ve čtvrtém patře v sále architektů otevřena od úterý do pátku od 9:00 do 18:00, v pondělky pak od 11:00 do 18:00. Přístupná je zdarma.
0 komentářů
přidat komentář

Související články