Vysoké Mýto plánuje výrazně zmodernizovat městskou knihovnu

Vložil
ČTK
02.03.2023 20:50
Vysoké Mýto

Vysoké Mýto – Vysoké Mýto plánuje výrazně zmodernizovat městskou knihovnu, která slouží návštěvníkům v současných prosto- rách více než 30 let. Dnešním potřebám již nevyhovuje, zastaral i mobiliář a používané systémy. Změnila se i filosofie knihovny, která se z prosté půjčovny a výdejny knih změnila na kulturní stánek, kde se konají výstavy, přednášky a koncerty, řekl dnes novinářům starosta František Jiraský.


Náklady na modernizaci město odhaduje na více než 50 milionů korun. Radnice chce na většinu využít evropskou dotaci z programu Integro- vaného regionálního operačního programu (IROP). Pokud by ji město získalo, začaly by práce počátkem příštího roku.

"Začátkem února jsme podali žádost o dotaci na rekonstrukci a přístavbu městské knihovny. Funguje v přízemí budovy M-klubu na Litomyšlské ulici od počátku 90. let, kdy původní restaurace U Koruny a další skladovací prostory byly přestavěny pro potřeby knihovny," uvedl Jiraský.

Radnice oslovila architekta Radka Schwaba z ateliéru LBNK architekti, který z města pochází, aby navrhl nové řešení. Výsledkem jsou stavební úpravy a proměna interiéru, nová přístavba a atrium. Bezbariérový přístup do původního objektu umožní mírná rampa ve vestibulu, zároveň se po zbourání příček propojí všechny prostory. Knihovna se rozšíří do hospodářské části budovy, kde vznikne víceúčelový sál pro přednášky, školení, besedy a další aktivity. Oddělení pro děti a dospělé propojí lehká dvorní přístavba, v jejímž středu bude zelené atrium inspirované klášterními rajskými zahradami. Na závlahu trávníku se bude využívat dešťová voda z nádrže pod ním.

Změnu ve fungování knihovny přinese otevřený přístup ke skladům. Využije se princip open-stock, kdy nevyužívané knihy budou umístěny ve vyšších policích přímo ve výpůjčních prostorách.
0 komentářů
přidat komentář