Výběr kandidátů na hlavního architekta Brna se zúžil na čtyři

Vložil
ČTK
17.03.2016 14:55
Brno

Brno - Odborná komise ve středu zúžila výběr kandidátů, kteří se ucházejí o pozici ředitele nově zřízené Kanceláře architekta města Brna. Z původních devíti postoupili do druhého kola čtyři, a to Jiří Klokočka, Osamu Okamura, Michal Sedláček a Miroslav Gabriel Sedlák. Ve druhém kole, které se uskuteční 30. března, komise vybere na základě prezentací vítěze a doporučí jej radním, uvedla dnes v tiskové zprávě Kateřina Gardoňová z tiskového střediska magistrátu.

Nově zřízená městská instituce placená z městského rozpočtu má pomoci lépe utvářet městský prostor a podílet se na tvorbě nového územního plánu či koordinovat veřejné stavby. Zároveň má ulehčit odboru územního plánování a rozvoje, který se má více věnovat úřednickým záležitostem.

Vedení města by chtělo, aby už v květnu či červnu začala kancelář fungovat. Výběr pracovníků, kterých bude 12 až 15, bude záviset čistě na novém řediteli. "Předpokládám, že už se zapojí do práce na novém územním plánu. Na začátku se budeme zabývat prostorovým uspořádáním města, jak jsme se dohodli na radě," řekl dříve náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Město dnes kromě jmen zveřejnilo na webu také životopisy jednotlivých kandidátů. Jiří Klokočka působil například jako hlavní urbanista svazu měst a obcí Kortrijk v Belgii v letech 1986 až 2011, vede ateliér urbanismu na fakultách architektury ČVUT v Praze a v Liberci. Osamu Okamura působí jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA 21, od loňského roku je členem komise pro územní rozvoj Prahy či konzultantem Manuálu tvorby veřejných prostranství v Praze. Působí i jako vyučující na fakultách, které se věnují architektuře a urbanismu. Docent Michal Sedláček je zakladatelem Aedas LA, páté největší architektonické kanceláře na světě z Los Angeles. Je také autorizovaným architektem v několika státech USA. Miroslav Gabriel Sedlák je nejmladším ze čtveřice, studium architektury a urbanismu dokončil na VUT v Brně před pěti lety. Mimo jiné založil a řídí spolek Galerie architektury Brno a založil architektonický ateliér.

Útvar hlavního architekta v Brně dříve existoval, ale zanikl v roce 2003, když město řídila koalice vedená ODS. Jeho obnovení reaguje na to, že při územním plánování není podle kritiků dosavadních poměrů jasný koncept, jak by mělo město vypadat.

0 komentářů
přidat komentář

Související články