Vilu továrníka Schichta v Ústí stát prodal za 15,9 milionu korun

Vložil
ČTK
29.01.2021 08:50
Ústí nad Labem - Neobarokní palácovou vilu továrníka Heinricha Schichta v Ústí nad Labem stát prodal v aukci za vyvolávací cenu 15,9 milionu korun. Do elektronické aukce o sousední Hönigovu vilu se žádný zájemce nepřihlásil. ČTK to dnes řekla Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).


Stát získal objekt, který si ve 20. letech minulého století nechal postavit výrobce mýdla s jelenem Heinrich Schicht bezplatně od ústecké Univerzity J.E. Purkyně. Továrníkova rodina objekt, jenž má zastavěnou plochu 500 metrů čtverečních, využívala do roku 1945.

Univerzita vilu ve čtvrti Vaňov, z níž je výhled na hrad Střekov a údolí Labe, využívala do roku 2005 jako vysokoškolské koleje. Nemovitosti se pak snažila bezúspěšně prodat.

Ve vile se dochovaly vestavěné skříně, schodiště, štuková výzdoba, místy původní podlahy. Od roku 2014 je vila kulturní památkou.

Do výběrového řízení byly složeny dvě kauce. "Do aukce se přihlásili dva zájemci, přičemž jeden z nich učinil příhoz ve výši 15,9 milionu korun a stal se tak vítězem elektronické aukce. ÚZSVM vyzve vítěze, kterým je právnická osoba, k podpisu smlouvy," uvedla Tesařová. Jakmile bude smlouva podepsána, odešle ji úřad na ministerstvo kultury ke schválení. Následně bude vítěz vyzván k zaplacení kupní ceny. "Jsme rádi, že se nám podařilo pro tuto kulturní památku, která připomíná období významného ústeckého továrníka Heinricha Schichta, najít nového majitele a věříme, že pro ni nalezne smysluplné využití," uvedla mluvčí.

Na prodej byla v elektronické aukci také vila továrníka Josefa Höniga, který měl v Ústí koželužnu. Kromě pozemku o rozloze téměř dva hektary patří k vile i bývalá ubytovna postavená v těsném sousedství. Vyvolávací cena byla necelých devět milionů korun. Do aukce se nikdo nepřihlásil, a tak stát v nejbližší době vyhlásí další kolo výběrového řízení. "Věříme, že se nám podaří i pro tuto jedinečnou historickou budovu najít nového vlastníka, který jí vdechne nový život," uvedla mluvčí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články