Vilu Čerych opustí letitý provozovatel, využití má být zachováno

Vložil
ČTK
29.11.2019 15:00
Česká Skalice

Otakar Novotný


Česká Skalice – Vila Čerych v České Skalici na Náchodsku by měla i po změně provozovatele či pod novým majitelem dál sloužit jako osvětové, vzdělávací a kulturním centrum. Dosavadní provozovatel vily, obecně prospěšná společnost Centrum rozvoje Česká Skalice, své aktivity v objektu k 30. listopadu ukončí. ČTK to řekli zástupci centra a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), která je majitelem vily.


Nadace nyní hledá nového provozovatele, uvažuje také o prodeji areálu nebo převodu na jinou nadaci. NROS objekt s přilehlou zahradou získala v roce 2001 darem od bratří Čerychů, jimž byl majetek vrácen v restituci. Centrum rozvoje provozuje vilu posledních 15 let.

"O vilu se budeme starat do doby, než se najde někdo nový, tedy určitě do léta. Tohle místo potřebuje investice, opravy, a to nejen v zahradě. Dostali jsme se do fáze, kdy nám začaly docházet síly i finance," řekla ČTK Aneta Zvarová z Centra rozvoje Česká Skalice. Investici do vily a zahrady odhadla na několik milionů korun.

"Náklady nejsme schopni pokrýt. Dosud se do údržby a obnovy vily investovaly řádově statisíce korun ročně, nyní budou potřeba investice v řádu milionů," uvedla Zvarová. Podle ní dosluhuje vodoinstalace, opravu potřebují okna, je potřeba zajistit objekt proti tepelným ztrátám, nemluvě o prosakujícím jezírku a dalších prvcích v zahradě.

Centrum rozvoje pořádalo ve vile například výstavy, semináře, přednášky nebo koncerty. Nabízelo také ubytování či konání svateb. "Nadace shání buď nového nájemce nebo v nejkrajnějším případě i kupce. Vzhledem k tomu, že se to administrativně nevyřídí dříve než za půl roku, máme dovoleno do konce června 2020 ještě nabírat velké akce. Kulturní akce nebo ubytování pro veřejnost ale už možné nebudou," řekla ČTK Zvarová.

Centrum rozvoje ve své činnosti bude pokračovat, ale bez Vily Čerych. Provozu informačního centra v České Skalici se změny nedotknou.

Podle ředitelky NROS Jany Vožechové by mělo využívání vily i po případných změnách dál vycházet z přání Ladislava a Jiřího Čerychových. "Vila nám byla věnována s tím, aby se stala osvětovým, vzdělávacím a kulturním centrem a tak by to mělo být i v budoucnu," řekla ČTK Vožechová.

Podle ní není vyloučena ani varianta, že centrum a nadace uzavřou novou nájemní smlouvu, ale za jiných podmínek. "Na pronájem ani na prodej nespěcháme, chceme vybrat subjekt, který bude o vilu pečovat v souladu s posláním, ke kterému jsme se zavázali. Vila se neprodá nikomu, kdo by nepokračoval v odkazu pana Čerycha," uvedla Vožechová. Vila podle ní není dezolátním stavu.

Památkově chráněnou Vilu Čerych ve stylu art deco proslavil film Odcházení v režii Václava Havla. Filmaři natáčeli snímek v zahradě vily v létě 2010.
0 komentářů
přidat komentář

Související články