Nadace sbírá peníze na obnovu altánu u vily Čerych

Vložil
ČTK
01.08.2017 19:40
Třinec

Otakar NovotnýPraha/Česká Skalice - Zahradní altán u prvorepublikové vily Čerych v České Skalici od architekta Otakara Novotného, autora slavného pražského Mánesa, potřebuje obnovu. Nadace rozvoje občanské společnosti, která vilu dostala od jejích majitelů, vypsala na jeho opravu sbírku. Vila ve stylu art deco je známá i tím, že do ní umístil děj svého filmu Odcházení Václav Havel. Vila je otevřena veřejnosti, zastřešený altán je oblíbeným místem pro svatby. Organizátoři sbírky chtějí vybrat na jeho obnovu 150.000 korun. ČTK o tom informovala Johana Turnerová.


Vila Čerych byla postavená ve 20. letech 20. století. Navrhl ji přední český architekt Otakar Novotný, autor budovy Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Se svou rozsáhlou zahradou je ukázkou domu začleněného do promyšlené zahradní kompozice. Zastřešený altán, na jehož obnovu se peníze vybírají, má v zahradě dominantní postavení.

Rodina Čerychových užívala vilu jako své sídlo od roku 1925, v roce 1948 však byl dům zkonfiskován. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Zahrada architekta Josefa Kumpána zplaněla a některé partie parku se proměnily v džungli. Postupně chátral bazén a rozpadaly se altány, růžová zahrada zcela zmizela.

V roce 1989 byly vila, mezitím prohlášená za kulturní památku, vrácena původním majitelům, o deset let později ji opustilo zdravotní středisko a v roce 2001 bratři Čerychové vilu darovali Nadaci rozvoje občanské společnosti. O dva roky později v ní vzniklo vzdělávací středisko Vila Čerych.
0 komentářů
přidat komentář

Související články