Veřejnosti se otevře Kramářova vila, Sněmovna, Senát i Obecní dům

Vložil
ČTK
28.10.2017 09:30
Praha



Praha - Sídlo premiérů i místo vzniku republiky se otevře veřejnosti dnes u příležitosti svátku Dne vzniku samostatného Československa. Jako tradičně bude zpřístupněna Kramářova vila v Praze, která slouží jako rezidence českých předsedů vlád. K vidění budou i reprezentační prostory pražského Obecního domu, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa. Den otevřených dveří pořádá také Sněmovna, Senát, ministerstvo průmyslu a obchodu či pražská radnice.


Kramářova vila bude otevřena od 10:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků. Návštěvníky seznámí s historií a současností budovy i s životem jejích prvních majitelů, kterými byli československý premiér Karel Kramář a jeho manželka Naděžda. Vila z roku 1915 má 56 místností. Také Obecní dům bude otevřen od 09:00 do 16:00. Prohlídku sálů této secesní budovy doplní varhanní koncerty a náměstí Republiky před budovou budou moci lidé zhlédnout hraný dokument ve virtuální realitě Buďte přitom ztvárňující přijetí prvního zákona Československa o založení státu.

Ve Sněmovně na Malé Straně bude jedním z lákadel dne otevřených dveří bude po zhruba měsíční rekonstrukci hlavní jednací sál. Dále budou od 09:00 do 16:00 zpřístupněny reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Sněmovny. Skupiny návštěvníků budou doprovázet průvodkyně Pražské informační služby, které hosty během asi hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Senát otevře pro zájemce brány Kolovratského a Valdštejnského paláce od 09:00 do 16:00. Prohlídky Kolovratského paláce budou individuální, ve Valdštejnském paláci průvodci návštěvníky seznámí se zákoutími historických prostor včetně Hlavního sálu. Nahlédnout budou moci také do Jednacího sálu, kde zasedají senátorky a senátoři na svých pravidelných schůzích. Mimo to budou zpřístupněny také kanceláře místopředsedů i Přijímací salonek předsedy Senátu.

Veřejnost se také může těšit na výstavu k 80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v prostorách Mytologické chodby Valdštejnského paláce. Expozice zachycuje vnímání jeho osobnosti v odlišných etapách novodobých dějin, od protektorátu až po polistopadové období, a mapuje jeho odkaz pro společnost.

Sídlo ministerstva průmyslu a obchodu v Praze Na Františku si lidé mohou prohlédnout rovněž od 09:00 do 16:00. Kromě reprezentativních prostor Fantovy budovy zhlédnou příchozí i exponáty, které zapůjčilo Poštovní muzeum, z období let 1918 až 1938. Mezi dobovými zajímavostmi je například zrestaurovaný balíkový vůz, dobové poštovní známky, štítky a razítka. "Součástí expozice budou i poštovní saně, zapůjčené Národním technickým muzeem, a Správa úložišť radioaktivních odpadů představí detailní model jaderného úložiště," uvedlo MPO.

Veřejnosti se nabídne i možnost, podívat se do Rezidence primátora hlavního města Prahy a budovy Nové radnice na Mariánském náměstí od 09:00 do 18:00 hodin. Budou moci nahlédnout také do kanceláře primátorky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články