Velvyslanectví ČR v Berlíně se rozloučilo s budovou, stěhovat se bude až později

Berlín - Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka dnes uspořádal recepci k rozloučení se s budovou ambasády v Berlíně, která projde náročnou a dlouho odkládanou rekonstrukcí. Velvyslanectví nicméně na současné adrese ještě několik měsíců zůstane, přestěhuje se zřejmě až v létě. Budovu, která je v německé metropoli jedinečným příkladem brutalismu, navrhli v roce 1972 manželé Věra a Vladimír Machoninovi.


"Rozhlédneme-li se kolem sebe, vidíme budovu jako postarší dámu, která již vykazuje notné známky únavy a která potřebuje důkladnou omlazovací kúru," řekla o sídle ambasády Marie Nováková, zástupkyně ředitele odboru správy majetku na ministerstvu zahraničí. "V případě budov mluvíme o obnově, rekonstrukci či opravě. V tomto případě bych použila spíše slovo rehabilitace, a to ve smyslu navrácení architektonické cti," poznamenala.

Budova v ulici Wilhelmstrasse 44 se podle Novákové stala jakousi výkladní skříní československého socialismu. "Je to součást naší historie. Historii nemůžeme ani vymazat, ani pominout, s objektem však můžeme něco dělat. Můžeme ho rehabilitovat," uvedla.

Po dlouhých debatách o tom, zda budovu zbořit, prodat, nebo rekonstruovat, se česká vláda v roce 2017 rozhodla objekt opravit. Původně se předpokládalo, že rekonstrukce bude dokončena do roku 2023 a že bude stát více než půl miliardy korun. Náklady budou nyní výrazně vyšší. "Nebude to proces jednoduchý, krátký a ani levný, ale pokud nám jde o navrácení architektonické cti tohoto objektu, nelze jinak. Přejme si, ať se to podaří," poznamenala Nováková.

Ministerstvo zahraničí ke spolupráci přizvalo Věru Machoninovou, která tak dostala možnost do podoby díla po 50 letech opět promluvit. Z vnějšího pohledu se vzhled budovy v podstatě nezmění, plášť ale projde obnovou a budou vyměněna všechna okna a skleněné výplně za energeticky příznivé. V interiéru zůstanou zachovány všechny hodnotné části, především reprezentační prostory. V prázdných částech ambasády vzniknou byty pro potřeby velvyslanectví. Zcela nové pak bude technické zázemí, které bude splňovat nejnovější energetické normy.

Budova, která byla dokončena v roce 1978, je nyní z velké části nevyužívána a její provoz je energeticky mimořádně náročný. "Špatná kondice dnešního stavu technického vybavení by se dala vyjádřit slovy současných uživatelů asi takto - v létě horko, v zimě zima, žít ani pracovat se tu už nedá," řekla Nováková. Chystaná rekonstrukce je nyní ve fázi zpracovávání projektové dokumentace a podávání žádosti o stavební povolení.

Ačkoli do stěhování a zahájení oprav zbývá ještě několik měsíců, uspořádal dnes Kafka na pozadí nedávného Dne boje za svobodu a demokracii rozlučkovou recepci, na kterou pozval krajany a přátele ambasády. Součástí akce byla tombola, do které velvyslanectví zařadilo mimo jiné český křišťál a karlovarský porcelán ze svých nevyužitých zásob.

"Při přípravě stěhování člověk narazí na něco, co by ve světě Vinnetoua a Old Shatterhanda (německého spisovatele) Karla Maye dalo nazvat jako poklad na ulici Wilhelmstrasse 44, protože Stříbrné jezero tady nemáme," řekl Kafka o cenách s odkazem na Mayův slavný román Poklad na Stříbrném jezeře. Jedním z vylosovaných čísel byla i desítka. "To je ostatně nová adresa velvyslanectví. Srdečné blahopřání," řekl Kafka o připravovaném dočasném sídle na náměstí Hausvogteiplatz 10.
0 komentářů
přidat komentář

Související články