Velké stavební firmy v Česku jsou na povinné testování připravené

Vložil
ČTK
02.03.2021 21:00

Praha – Velké stavební firmy v Česku jsou na povinné testování svých zaměstnanců, které v pondělí nařídila vláda, připravené. Sestavují distribuční seznamy, některé měly v plánu tento týden zavést dobrovolné testování. Práci z domova umožňují zpravidla všem, kterým to povaha jejich činnosti dovoluje. Vyplývá to z vyjádření zástupců stavebních firem, které dnes ČTK oslovila.


Vláda v pondělí schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března.

"Pro necelé 3000 našich zaměstnanců máme zajištěno 20.000 antigenních samotestů SafeCare. Aktuálně sestavujeme distribuční seznamy. Ve čtvrtek předpokládáme rozvoz na závozová místa a v pátek distribuci na jednotlivá pracoviště. Od pondělí 8. března zahajujeme samotestování. Každý zaměstnanec dostane zpočátku tři testy, které bude provádět vždy v pondělí, případně na počátku směny, pokud ta pondělkem nezačíná," uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Použití testů a výsledky bude podle něj firma shromažďovat podle číselných kódů. Systém bude průběžně kontrolovat.

"Na samotesty doplácíme. Jejich cena se pohybuje od 120 do 150 korun a příspěvek od státu je 60 korun. Dále jsme změnili i provoz závodní kantýny, která aktuálně funguje pouze v režimu vydávání jídel do vlastních, či na místě zakoupených nádob," doplnil Kostiha.

Firma Strabag měla podle mluvčí Edity Novotné v plánu tento týden zahájit samotestování na dobrovolném principu, tedy v případech, kdyby zaměstnanci firmy pociťovali příznaky respiračního onemocnění nebo jen chtěli mít jistotu. "Rozhodnutí vlády o povinném testování samozřejmě vytvořilo tlak na výrazně větší množství testů, které budeme muset mít k dispozici. Máme na 2500 zaměstnanců, takže potřeba testů bude velmi výrazná. Na trhu je o testy nyní obrovský zájem, je proto naší prioritou především testy sehnat a v dostatečném množství zakoupit. První dodávku jsme již obdrželi," sdělila Novotná.

V místech, kde má firma vyšší koncentraci pracovníků, využije mobilní testovací jednotky, zatímco na menších pobočkách to budou samotestovací sady.

"V rámci naší činnosti je možné využití home office pouze u části administrativních pracovníků. Tato možnost je u nás v návaznosti na povahu činnosti daná již od jara loňského roku. Stavby se ovšem v režimu home office stavět nedají, řešíme proto především jednak zajištění všech hygienických preventivních opatření, nakupujeme a distribuujeme ochranné prostředky. A především doufáme, že bude co nejdříve možné spustit očkování zaměstnanců," uvedla dále Novotná. O očkování má podle ní zájem naprostá většina zaměstnanců.

Společnost Hochtief tento týden zahájí testování zaměstnanců na pracovištích pomocí antigenních testů. Podle mluvčího společnosti Michala Taliána budou zaměstnanci testováni dvakrát týdně. "Co se týče práce z domova, tak tu máme u nás zavedenou nepřetržitě již od loňského jara, tedy od první vlny pandemie. Zaměstnanci v rámci jednoho týmu se střídají v režimu týden v kanceláři a týden na home office. O víkendu pak pracoviště prochází dezinfekcí," doplnil Talián.

Personální ředitelka firmy Skanska Central Europe Slavomíra Sedláčková uvedla, že antigenní testování se stává součástí firemního života. Jeho kapacity bude firma upravovat podle přítomnosti na pracovištích. "Na našich stavbách a provozovnách, ale i v administrativních objektech, máme dlouhodobě nastavený několikastupňový systém detailních bezpečnostních opatření. Ten je vždy na úrovni aktuálních vládních nařízení, ale častěji i přísnější," dodala Sedláčková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články