Vedení NKP Vyšehrad chce vyměnit osvětlení a rozšířit park

Vložil
ČTK
30.04.2021 17:30
Praha

Vyšehrad


Praha – Vedení Národní kulturní památky (NKP) Vyšehrad chce vyměnit osvětlení a rozšířit park. Důvodem je zastaralost a ekonomická náročnost osvětlení. Rozšíření parku by mělo být na místě současných tenisových kurtů u Leopoldovy brány. ČTK to řekl ředitel Vyšehradu Petr Kučera. Úpravy se mají uskutečnit v rámci schválené koncepce rozvoje NKP. Kdy přesně se změny uskuteční, zatím není jasné.


"Jedním bodem koncepce je i světelný smog. Ten tady produkován je. Osvětlení je z roku 2000, takže je i technicky přežité. Uvažuje se, že by se vyměnilo tak, aby bylo tlumenější, úspornější a ekologičtější," řekl Kučera.

Kdy přesně bude osvětlení vyměněno, zatím nebylo rozhodnuto. Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) připravuje koncepci modernizace nasvícení památek. Podle Kučery by vedení Vyšehradu chtělo, aby bylo zařazeno do pilotního projektu.

Změna je plánovaná v okolí prostřední Leopoldovy brány. Vlevo ve směru od Kongresového centra je tzv. centrkurt, který vznikl za první republiky. Napravo jsou kurty, které svému účelu již neslouží. "V rámci koncepční studie bychom předpolí brány upravili trochu důstojněji, protože do kurtů se nabízí výhledy, navíc je tam průchod do Lumírových sadů. Rádi bychom prostor revitalizovali a vytvořili další část parku," řekl Kučera.

NKP má projekt, který počítá, že se zmíněné nepoužívané kurty zruší a vznikne průchod. Kdy se tak stane, je zatím nejasné, je třeba totiž vyřešit majetkoprávní vztahy, kdy pozemky patří městu, ale jsou pronajaté. "Věřím, že se to podaří vyřešit a začneme připravovat projekt revitalizace. Je to běh na delší trať, zatím máme jenom vizi," dodal Kučera.
0 komentářů
přidat komentář