Václav Aulický oslaví osmdesátiny

Vložil
ČTK
29.02.2024 23:50
Praha

Václav Aulický


Praha - Jméno architekta Václava Aulického, který 1. března oslaví osmdesátiny, se nedávno objevovalo v médiích hlavně v souvislosti s bouraným komplexem budov Transgas v centru Prahy, jehož je spoluautorem. Aulického nejznámějším dílem je ale televizní věž na pražském Žižkově. K jeho dalším realizacím patří dostavba výškových budov na pankrácké pláni v Praze nebo objekt telefonní ústředny v Praze-Dejvicích. Jeho stavby mají postmoderní prvky.


Představitel takzvané hi-tech architektury Aulický absolvoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Prvním významnějším projektem, na kterém se spolupodílel, byla výstavba areálu Tranzitního plynovodu na pražských Vinohradech. V roce 1974 přešel do společnosti Spojprojekt Praha, kde dostal na starost stavbu televizního vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích a telefonních ústředen v pražských Dejvicích a v Hradci Králové.

Koncem 70. let svěřili Aulickému projekt televizního vysílače pro Prahu. Nepřehlédnutelná stavba, evokující raketu připravenou ke startu, vyrostla v Mahlerových sadech v letech 1985 až 1992. Na technickém řešení 216 metrů vysoké věže z oceli a betonu se kromě Aulického významně podílel také statik Jiří Kozák. O svém patrně nejvýznamnějším díle napsal Aulický i knihu s názvem Žižkovská věž, na jejíchž stránkách hovoří například o překážkách a kontroverzích, které stavbu vysílače provázely.

Budovy Transgasu na Vinohradské ulici v Praze byly pojmenovány podle stejnojmenného plynovodu. Komplex tří budov postavených mezi lety 1972 až 1978 ve stylu brutalismu sloužil jako Centrální řídící centrum plynovodu či také jako federální ministerstvo paliv a energetiky. Kombinoval v sobě ale také jiné architektonické styly, jako například ranou postmodernu nebo takzvaný hi-tech. Tato legenda brutalismu, kterou chtěli Pražané a úřady zachránit, byla v polovině roku 2020 zbourána.

Později se pražský rodák Aulický podílel na návrzích řady komerčních i obytných budov. Podepsán je mimo jiné pod návrhem areálu České pojišťovny v Praze na Pankráci, administrativního centra Karlín nebo další pražské budovy Diamond Point na Těšnově. Od roku 2005 Aulický přednáší na Fakultě architektury ČVUT, kde se také habilitoval jako docent.
0 komentářů
přidat komentář