V zámku Veltrusy pokračuje restaurování 19 místností

Vložil
ČTK
28.11.2018 14:55
Benešov

Veltrusy - V zámku Veltrusy na Mělnicku pokračuje restaurování 19 místností. Týká se výmalby, štukové výzdoby, kamen a krbů. Hotovo by mělo být na konci příštího roku, poté je v plánu restaurování a výroba kopií látkových a papírových tapet. Na dotaz ČTK to uvedl Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu.


Práce na zámku, které vyjdou na více než 20 milionů korun, postupují podle harmonogramu. "S ohledem na velký objem prací z různých oborů jsou činnosti rozfázovány tak, aby jednotlivé profese na sebe logicky navazovaly," uvedl Pospíšil.

Šest místností už je hotových. Letos je bylo možné navštívit v rámci výstavy zvané Generál Laudon jede skrz Veltrusy, příští rok bude tato výstava pokračovat.

V severovýchodním křídle se restaurování týká pěti místností. Podle Pospíšila jsou dvě spojené místnosti a chodba už hotové a další dvě jsou obnovovány. V jihovýchodním křídle jde o jednu místnost. Přízemní sál Salla terena je podle něj v přípravné fázi.

Vzácné textilní a papírové tapety by měly být instalovány v roce 2020. Samotné práce potrvají několik měsíců, ale bude možné zahájit je až po zimě, aby byla budova klimaticky stabilní. "Předpokládáme tedy, že reálné zahájení návštěvnického provozu bude nejpozději se začátkem sezony 2021," dodal Pospíšil.

V adventním období, vždy o víkendu, na zámku průvodci připravili vánoční prohlídky. Návštěvníci se na nich dozvědí, jak trávila Vánoce šlechtická rodina Chotků.

Zámek už byl částečně restaurován v rámci stavební obnovy v roce 2015. Areál zasáhla v letech 2002 a 2013 povodeň.
0 komentářů
přidat komentář

Související články