V Plzni se příležitostně zpřístupní byt od Adolfa Loose

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
05.09.2008 16:40
Plzeň

Plzeň - Veřejnost v Plzni bude mít možnost několikrát do roka nahlédnout do cenných prvorepublikových interiérů navržených vídeňským architektem Adolfem Loosem. Město se chystá podepsat smluvu se soukromým majitelem objektu v Husově třídě. Postupně restaurované interiéry v prvním patře soukromého rodinného domu, které zatím znají spíš jen odborníci, by si tak mohli lidé prohlédnout například při mezinárodních dnech památek, muzeí a evropského dědictví, řekl dnes ČTK šéf odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič.

    Loos je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a za spoluzakladatele světové moderní puristické architektury. V Plzni realizoval jednu přestavbu domu a 13 prestižních bytových interiérů, ne všechny se dochovaly. Několik jich vlastní město.
    Zatím mohou lidé zahlédnout Loosovu tvorbu jen v jednom z objektů magistrátu na Klatovské třídě, kde sídlí jedna z městských organizací. Loni zde radnice obnovila dvě místnosti.
    "Loosovy interiéry jsou jednou z největších deviz Plzně, která může oslovit i Evropu. Výhledově by mohl dokonce existovat pro zájemce jakýsi prohlídkový okruh těchto interiérů," doufá Marovič. Podle něj se v některých bytech zachovaly unikátní části zařízení, například v jednom objektu je stále koupelnové zázemí s cirkulací držáků na ručníky.
    Podle památkáře je ale hlavní, že Loosovo dílo je už vnímáno jako velká hodnota. Byty, které jsou v majetku města si Plzeň ponechá. Marovič doufá, že časem by se mohly využít například jako sídla městských organizací či nadací s tím, že by si je mohla prohlédnout i veřejnost. Magistrát interiéry postupně opravuje, granty přispívá na jejich opravu i soukromým majitelům. Například nyní město uvažuje o tom, že do jednoho objektu na Klatovské třídě by se mohlo přestěhovat muzeum generála Pattona, které v Plzni několik let funguje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články