V Lomnici na Brněnsku dnes uctili památku rodiny Liebesných

Vložil
ČTK
17.09.2011 16:40
Lomnice (Brněnsko) - V Lomnici na Brněnsku dnes uctili památku židovské rodiny Liebesných položením takzvaných kamenů zmizelých. Ty mají připomínat osudy lidí odvlečených násilně v letech 1933-1945 do nacistických koncentračních táborů, kde byli většinou zavražděni. ČTK to řekli organizátoři akce.

    Rodina Liebesných žila v Lomnici, kde byla v minulosti velmi silná židovská komunita, již od 19. století. Moritz Liebesny byl obchodník a v letech 1923-1925 předseda místní židovské obce. "Většina rodiny za druhé světové války skončila v plynových komorách vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Pouze jeden člen rodiny válku přežil," řekla ČTK Barbora Antonová z Okrašlovacího spolku pro Lomnici a okolí.
    Kameny zmizelých - stolpersteine mají připomínat nejen Židy, ale i Romy, české občany, odbojáře, svědky Jehovovy a další nacistické oběti. Zakladatelem projektu je německý umělec Günter Demnig, který své první kameny zmizelých položil v roce 1996 nelegálně v Kolíně nad Rýnem a Berlíně, poté s podporou úřadů na mnoha místech v Německu. Dodnes bylo v různých zemích osazeno na 25 tisíc kamenů.
    Stolpersteine - doslova přeloženo, tedy "kameny, o které zakopnete" jsou žulové kostky o rozměrech 10x10 centimetrů, do jejichž svrchní části je vsazena mosazná tabulka s údaji o odvlečených lidech. Kameny se pokládají do chodníku před dům, kde dotyční lidé prokazatelně žili a odkud byli odvlečeni. Většinou se osazují kameny pro celé rodiny, aby jejich členové nakonec měli, alespoň symbolicky, společný náhrobek.
    V Lomnici dnes osadili první kámen zmizelých. "Chceme v tom ale pokračovat a tímto způsobem připomenout i další židovské rodiny," uvedla Antonová. Vzpomínkové akci dnes na místě přihlíželo několik desítek lidí, včetně příbuzných rodiny Liebesných.
0 komentářů
přidat komentář

Související články