V Kroměříži je k vidění synagoga, kterou za války zbořili nacisté

Vložil
ČTK
28.05.2016 10:15
Kroměříž

Kroměříž - V Kroměříži je ode dneška k vidění synagoga, která už více než sedmdesát let neexistuje. Velkoplošné vyobrazení židovské modlitebny se nachází na stěně Domu kultury v místě, kde tato monumentální stavba kdysi stávala. ČTK to řekl vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.


"Přestože technicky nebylo možné dodržet původní měřítko stavby, díky instalaci si nejen turisté, ale i samotní Kroměřížané mohou reálně vybavit, jak synagoga vypadala a jakou symbiózu tvořila se svým okolím, což už známe jen z historických snímků," popsal Zrna. Dům kultury nyní prochází rekonstrukcí a jeho čelní stěna je zakryta lešením.

"Rozhodli jsme se tento vzhledový handicap napravit připomenutím poměrně nedávné a dodnes stále diskutované historie našeho města. Kroměřížský archiv nám poskytl překrásnou perokresbu synagogy, kterou jsme přenesli na plachtu a instalovali ji na čelní stěnu Domu kultury, kde bude po celou dobu trvání prací," doplnil Zrna.

Podle něj je synagoga první velkou instalací letošní turistické sezony, která nese název Kroměříž 2016: V barvách, světle, umění. Jejím cílem je mimo jiné obohatit veřejný prostor o netradiční výtvarné počiny. K vidění budou například 3D malba, videomappingová projekce či streetart.

Historicky třetí a také poslední synagogu v Kroměříži postavil na dnešním Komenského náměstí v letech 1909 až 1910 stavitel Ladislav Mesenský podle návrhu architekta Jakoba Gartnera. Osud však tomuto architektonickému skvostu nedopřál dlouhého trvání. Už v roce 1940 prakticky přestala existovat kroměřížská židovská komunita a synagoga byla určena k demolici.

"Stalo se tak v listopadu 1942. Demolici provedla německá posádka, která měla s odstřelem velké problémy a musela jej několikrát opakovat. Materiál ze zbořené stavby si rozebrali místní obyvatelé," řekla ředitelka Státního okresního archivu v Kroměříži Jitka Zezulová. Vedle místa, kde synagoga stávala, byl v roce 1994 odhalen památník kroměřížským obětem holokaustu od Olbrama Zoubka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články