V Josefově začíná oprava části hradeb za 130 milionů korun

Vložil
ČTK
12.09.2019 08:50
Jaroměř - V barokní pevnosti Josefov v Jaro- měři na Náchodsku začíná rekonstrukce severovýchodního úseku hradeb. Oprava bude rozdělena do tří etap, hotovo by mělo být do konce roku 2021, řekl ČTK místostarosta Jaroměře Jiří Kubina. Celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na více než 130 milionů korun s DPH, více než 80 procent uznatelných nákladů pokryje dotace z fondů EU.


Zahájení prací má asi měsíční skluz. "Dnes jsme předali staveniště stavební firmě," řekl ČTK Kubina. Radnice čekala na schválení dotace. "Dotační smlouvu jsme měli, ale finanční prostředky nebyly schválené právním aktem z ministerstva pro místní rozvoj. Proto jsme nemohli začít, neměli jsme jistotu, že peníze dostaneme," dodal.

Rekonstrukce má zabránit dalšímu chátrání opevnění a napravit havarijní stav hradeb. Opravy se budou týkat hlavně bastionů a také zdí včetně pískovcových říms, výplní otvorů a prachárny. Rekonstrukce omezí také některé kulturní aktivity organizací a místních spolků. Například v Bastionu IV již několik let působí kolonie umělců.

Samotné stavební práce vyjdou na 124 milionů korun včetně daně. Zbytek připadá na projektovou dokumentaci, stavební dozor a další záležitosti. Za posledních více než deset let půjde o největší investici do pevnostního města Josefov, které je městskou památkovou rezervací. Vnější opevnění, takzvaná Horní pevnost, je na indikativním seznamu národních kulturních památek.

Pevnost Josefov vznikla z podnětu císaře Josefa II. kvůli ochraně zemských hranic před Pruskem roku 1780 a o sedm let později byla předána jako bojeschopná. Poté se pevnost dál modernizovala, a to až do roku 1850, kdy zažívala největší rozkvět.
0 komentářů
přidat komentář

Související články